W poniedziałek rozpoczyna się 20. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days

Na ten dzień wielu żeglarzy czekało z utęsknieniem. W poniedziałek 22 lipca rozpoczną się jubileuszowe 20. regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Do soboty 3 sierpnia na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie nawet 1500 zawodników.
- Organizacja tych zawodów jest możliwa dzięki znakomitej współpracy trzech podmiotów, Miasta Gdynia i Gdyńskiego Centrum Sportu, sponsora tytularnego Volvo Car Poland oraz Polskiego Związku Żeglarskiego. Pamiętam pierwszą edycję tej imprezy i wydaje mi się, jakby to było wczoraj, a od tego czasu upłynęło już 19 lat. Ten pomysł zrodził się w głowach kilku osób, które przekonując siebie nawzajem, a także przekonując do siebie, że taka współpraca, gdzie w jeden projekt angażuje się miasto, związek sportowy i partner biznesowy, jest raczej unikalna, ale ma sens. Regaty miały oczywiście swoje gorsze oraz lepsze lata i w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, żeby podążać w kierunku festiwalu żeglarskiego, w ramach którego odbywa się kilka, a nawet kilkanaście mniejszych wydarzeń. Każdego roku staramy się przeprowadzać mistrzowskie imprezy w liczących się klasach, ale bardzo ważnym aspektem jest również kwestia edukacyjna – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
Związek nawiązał ostatnio współpracę z firmą Ferrero i Kinder+Sport, z którymi od 25 do 27 lipca wspólnie przeprowadzi Puchar Trenerów w klasie Optimist. – W tych zawodach rywalizuje zazwyczaj ponad 250 najmłodszych żeglarzy, zatem jest to imponująca flota. Ci partnerzy wspomogą nasze działania edukacyjne i promocyjne, a także zadbają o aktywności na brzegu skierowane nie tylko do żeglarzy, ale również do mieszkańców miasta i turystów. W gronie organizatorów staramy się wzajemnie napędzać, zasypywać nowymi pomysłami, aby ta impreza nie popadła w stagnację – dodał prezes związku.
Regaty Volvo Gdynia Sailing Days zainaugurują w poniedziałek zmagania w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser Standard, Radial i 4.7, Pucharze VGSD w katamaranach Nacra 17, HC-16, Formuła Open, A-Class i KBR oraz mistrzostwa Polski w sprincie m. in. w klasach RS:X do lat 19, 29er i L’Equipe. Mistrzostwa Polski seniorów w klasie RS:X zaplanowano od 26 do 28 lipca, a na deser pozostawiono mistrzostwa świata w klasie 29er, które odbędą się od 29 lipca do 3 sierpnia.
Tę imprezę poprzedziły także odbywające się w Gdyni Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, w których w dziewięciu konkurencjach rywalizowało 409 żeglarzy z 66 państw.