„13” okazała się szczęśliwa dla Wysokińskiego I Dzik

Za nami kolejna odsłona 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days - w środę rozstrzygnęła się rywalizacja w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie 470. Ten sukces triumfatorzy, Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Zatem „13”, bo z takim numerem pływają na żaglu, okazała się dla nich szczęśliwa.
15 załóg ścigało się w Gdyni od poniedziałku i od pierwszego startu na czele znajdowali się Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik. W ósmym, czyli drugim środowym wyścigu, ten duet był dopiero szósty i stracił pierwszą lokatę na rzecz Kacpra Paszka i Tomasza Lewandowskiego (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), którzy po pierwszym dniu regat plasowali się na czwartej pozycji.

– Zrobiło się trochę nerwowo, bo wszystko mieliśmy na wodzie policzone i zdawaliśmy sprawę, że pierwszy mistrzowski tytuł w gronie seniorów wymyka nam się z rąk. W ostatnim wyścigu mieliśmy bardzo dobry start, nasi najgroźniejsi rywale płynęli oczywiście za nami i chcieli nas pilnować. Od razu stwierdziliśmy jednak, że jedyną opcją jest wygranie tej rywalizacji oraz liczenie na to, że liderzy przypłyną co najmniej trzy lokaty za nami. I udało się, bo my okazaliśmy się najlepsi, natomiast Kacper i Tomek dotarli na metę na siódmej pozycji – zrelacjonowała Hanna Dzik.

W środę trzy wyścigi zostały przeprowadzone sprawnie i szybko – o 14 wszystkie załogi były już na brzegu. – Było więcej wiatru niż wczoraj, a co najważniejsze, był stabilny, zatem nie mieliśmy problemów z procedurą startową – dodał Seweryn Wysokiński.

To pierwszy tytuł mistrzów Polski seniorów tych żeglarzy - przy okazji wygrali także kategorię młodzieżową. - Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Zabrakło co prawda Agnieszki Skrzypulec, ale i tak konkurencja była bardzo silna i wymagająca, bo w Gdyni ścigali się przecież najlepsi zawodnicy w tej klasie w Polsce. Razem trenujemy oraz ścigamy się w Górkach Zachodnich w Gdańsku i te regaty były zwieńczeniem wspólnych treningów – stwierdził Seweryn Wysokiński.

To nie jest jednak ich pierwszy wspólny sukces. Wysokiński i Dzik pływają razem od maja ubiegłego roku, a już w lipcu w słoweńskiej miejscowości Portoroż wywalczyli w tej klasie brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata. Zatem „13”, bo taki numer mają na żaglu, ponownie okazała się dla nich fartowna.

– Seweryn żeglował z tym numerem, a kiedy dołączyłam do niego też uznałam, że ta liczba jest szczęśliwa. „13” została na żaglu i na razie uśmiech losu oraz fortuna nam sprzyjają – zauważyła Hanna Dzik.

Drugiej miejsce zajęli Kacper Paszek i Tomasz Lewandowski (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), a trzecie Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). W Gdyni zabrakło kontuzjowanej Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), która jest niepokonana w kraju od 2009 roku. 31-letnia dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich sześć z 11 mistrzowskich tytułów wywalczyła ze swoją obecną załogantką Jolantą Ogar (UKŻ Wiking Toruń).

W czwartek w Gdyni rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Europy w klasie Micro, która potrwa do soboty. Z kolei w piątek zaplanowano pierwsze wyścigi w mistrzostwach Polski w klasach Laser Radial i Standard oraz Finn. Triumfatorów poznamy w niedzielę. Wcześniej w VGSD rozdano medale krajowego championatu w innych olimpijskich klasach – 49er, 49erFX oraz Nacra 17.

Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.