Poznaliśmy mistrzów Polski w sprincie

Początek trzeciego i niestety ostatniego tygodnia 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem tzw. regat akcji, czyli mistrzostw Polski w sprincie. Od niedzieli do poniedziałku rywalizowali w nich żeglarze w klasach 29er, L'Equipe, RS:X, Techno293 oraz Optimist.
Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w sprincie zostały rozegrane w 2015 roku właśnie podczas Volvo Gdynia Sailing Days. Wyścigi są znacznie krótsze niż rozgrywane w tradycyjnej formule i trwają około 10 minut. Na trasie występuje większe zagęszczenie zawodników, dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i szybko reagować na różne zdarzenia na wodzie. Cechą charakterystyczną tej rywalizacji jest również to, że sędziowanie odbywa się bezpośrednio w trakcie ścigania – arbitrzy od razu rozstrzygają sporne sytuacje i protesty.

W klasie 29er najlepsi okazali się Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia), a kolejne miejsca zajęli Antonina Ołowiak i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn) oraz Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk (JKW Poznań). W klasie L'Equipe triumfowały Liwia Liszkiewicz i Aleksandra Kot (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), który wyprzedziły reprezentantów Nauticusa – Jakubów Częczka i Wąsikowskiego oraz Kacpra Warywodę i Antoniego Muszyńskiego. Wśród najmłodszych żeglarzy w klasie Optimist zwyciężyli Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Filip Nosol (ChKŻ Chojnice). Na podium stanęli także Alicja Tutkowska i Paulina Rutkowska (obie YKP Gdynia) oraz Szymon Kolka (YKP Gdynia) i Jeremi Szczukowski (ChKŻ Chojnice).

Reprezentanci SKŻ Ergo Hestia Sopot zdominowali natomiast rywalizację w windsurfingu. W klasie RS:X wygrał Kamil Manowiecki, a na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Dominik Lewiński i Michał Polak (obaj GKŻ Gdańsk). Wśród młodszych deskarzy w klasie Techno293 złote medale zdobyli Aleksandra Wasiewicz i Konrad Machura. Za sopocianami znaleźli się Anna Igielska (GKŻ Gdańsk) i Nadia Kulik (Baza Mrągowo) oraz Michał Lis (Baza Mrągowo) i Maciej Popłonyk (OŚ AZS Poznań). 

W środę rozpoczną się pierwsze wyścigi w mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn. To najważniejsza część regat VGSD oraz jedne z najbardziej prestiżowych w tym sezonie żeglarskich imprez na świecie.

Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.