21 dni pod znakiem Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Sympatycy żeglarstwa powinni być usatysfakcjonowani. 18. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days potrwa trzy tygodnie, od 3 do 23 lipca, i jak zwykle obok rywalizacji na wodzie nie zabraknie atrakcji na lądzie. Imprezę zainaugurują mistrzostwa Polski w sprincie w klasach Laser Standard i Laser Radial, a jej ostatnim akordem będą mistrzostwa kraju w klasie 505.
W zeszłym roku regaty Volvo Gdynia Sailing Days trwały 10 dni, ale w lipcu żeglarze rządzić będą Gdynią przez trzy tygodnie. - Jest więcej konkurencji, a najwyższą rangę mają mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser Radial oraz mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy niepełnosprawnych. Trzeba podkreślić, że ta impreza to nie pojedyncze zawody, tylko festiwal sportowy, który ma na celu przybliżyć różne klasy oraz pokazać wartości i całe spektrum możliwości, jakie daje żeglarstwo. W Gdyni rywalizować będą dzieci, profesjonalni zawodnicy oraz starsi i niepełnosprawni żeglarze, zatem szczególnie na przykładzie tych regat widać, że żeglarstwo jest sportem absolutnie dla każdego - przyznał prezes Chamera.

W programie 18. edycji VGSD znalazły się także Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów YKP w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie 16, Formula Open, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650 i Micro, mistrzostwa Polski w klasie 505 oraz Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. W sumie organizatorzy spodziewają się, że przez Marinę Gdynia przewinie się około tysiąca żeglarzy. - Do mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial zgłosiło się 250 zawodników, podobnie liczna powinna być również młodzieżowa flota w klasie Optimist – dodał prezes PZŻ.

Regaty Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku, a od 2012 roku ich partnerem i sponsorem tytularnym jest Volvo. I tak będzie co najmniej do 2019 roku, bowiem w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły tę umowę o trzy lata. - To świadczy tylko o tym, że współpraca pomiędzy Volvo, Gdyńskim Centrum Sportu, Miastem Gdynia oraz Polskim Związkiem Żeglarskim, który jest partnerem imprezy, układa się wzorcowo. Wspólnie staramy się podtrzymywać tradycje Gdyni jako żeglarskiej stolicy Polski oraz rozwijać te regaty, które stanowią uzupełnienie bogatej turystycznej oferty miasta i regionu. VGSD to nie tylko rywalizacja na wodzie, ale również szereg imprez towarzyszących na lądzie. Poza tym jest to również platforma do pozyskiwania kolejnych zawodów najwyższej rangi. Za nami przemawia świetna baza, znakomity akwen oraz bardzo dobra organizacja – zauważył Tomasz Chamera.

Te regaty można porównać do słynnego i starszego Kieler Woche. Niemieckie zawody rozgrywane są co prawda na większą skalę, ale gdyńskie mają nad nimi co najmniej jedną przewagę – kibice chcący obserwować wyścigi w Kilonii muszą wypłynąć statkami na środek Zatoki Kilońskiej, natomiast w Gdyni żeglarze są na wyciągnięcie ręki. Ich zmagania świetnie widać z plaży, z falochronu Mariny Gdynia, z Bulwaru Nadmorskiego oraz z Kamiennej Góry.

Zapraszamy zatem do Gdyni!