Aleksandra Melzacka: To jest nasz najlepszy wynik

Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) zajęły w mistrzostwach Starego Kontynentu w klasie 49erFX dziewiąte miejsce w klasyfikacji open i ósme wśród europejskich zawodniczek. Poza tym Polki zajęły drugą pozycję w klasyfikacji młodzieżowej. - Jesteśmy bardzo szczęśliwe, bo to jest nasz najlepszy wynik - przyznała Melzacka.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwe, bo to jest nasz najlepszy wynik. Dużo trenujemy, mamy sporo zajęć, zarówno na wodzie jak i na lądzie. Widać efekty tej pracy, co też motywuje do dalszego wysiłku. Ogólnie możemy być zadowolone z dokonań całej naszej grupy, którą tworzymy z trenerem Tomaszem Stańczykiem oraz siostrami Zielińskimi. Cały czas wspólnie podnosimy swój poziom - podkreśliła Melzacka.

Po 14 wyścigach, zarówno w eliminacjach jak i w złotej flocie, ten duet miał jeszcze matematyczne szanse na zajęcie miejsca na podium, jednak w ostatnim podwójnie punktowanym wyścigu medalowym Polki zajęły dziewiąte miejsce. - Zdawałyśmy sobie z tego sprawę i chciałyśmy wykorzystać szansę. Ostatni wyścig nie poszedł jednak po naszej myśli. Zanotowałyśmy bardzo dobry start, pokazałyśmy wtedy lwi pazur, ale strona nam nie wydała tak jak się spodziewałyśmy. Walczyłyśmy jednak do końca i jesteśmy zadowolone ze swojej postawy - dodała sterniczka polskiej załogi.

Ola z Kingą nie będą miały zbyt dużo czasu na odpoczynek po rozegranych w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days regatach. W sierpniu czeka ich bowiem w Aarhus rywalizacja w mistrzostwach świata. - Do Danii wyjeżdżamy 27 lipca i na miejscu mamy zaplanowane treningi. Najmocniej trzeba będzie trzymać za nas kciuki od 4 do 13 sierpnia, kiedy toczyć się będzie walka o medale - stwierdziła Melzacka.

W gronie 48 załóg z 23 krajów w klasie 49erFX triumfowały Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, a kolejne miejsca zajęły Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz oraz Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth. Na 15. pozycji wśród europejskich duetów uplasowały się bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn).

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.