Błyskawiczne ściganie drugiego dnia regat Gdynia Sailing Days

W niedzielę 30 czerwca zakończono pierwszą część jubileuszowej 25. edycji żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days. Po dwóch dniach zmagań wyłoniono triumfatorów w Pucharze GSD w klasach 505 i O’pen Skiff oraz w katamaranach Hobie Cat 16, A-Class i Nacra 15. Niedzielne wyścigi rozegrano niezwykle sprawnie. O ile w sobotę żeglarze o godz. 13 dopiero zeszli na wodę, o tyle drugiego dnia regat o tej porze byli już na brzegu.
- Dzisiaj zdecydowaliśmy się przyspieszyć start, bo później spodziewaliśmy się raczej sztormowych realiów. I to była bardzo dobra decyzja, dzięki czemu mieliśmy przekrój wszystkich warunków. W pierwszym wyścigu zawodnicy ścigali w słabym wietrze, bo wiało z siłą 7-10 węzłów, w drugim dominował średni wiatr, natomiast w ostatnim przywiało solidnie, w granicach 12-17 węzłów, natomiast około godziny 13 prędkość wiatru przekraczała 20 węzłów i łódki klasy 505 „latały” w pełnym ślizgu – wyjaśnił sędzia główny trasy Michał Jodłowski.

W tych zmiennych warunkach w klasie 505 najlepiej radzili sobie prowadzący po pierwszym dniu Karol Milewski i Paweł Choroba, którzy wygrali pięć z siedmiu wyścigów. Reprezentanci YK Stal Gdynia tasowali się na mecie z Janem Sibilskim i Andrzejem Borowiakiem (ŻLKS Kiekrz Poznań), a na najniższym stopniu podium stanęli Przemysław Zagórski i Michał Olko (YK Stal Gdynia).

- Właśnie w Gdyni osiągnęliśmy półmetek rywalizacji o Puchar Polski w tej klasie. Zainaugurowaliśmy go nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie zajęliśmy drugą lokatę, a następnie okazaliśmy się najlepsi w Pucku. Kolejne regaty czekają nas w Ustce i Dziwnowie, natomiast cały cykl zakończymy na Jeziorze Dąbie w Szczecinie – powiedział Paweł Choroba.

W klasie O’pen Skiff w najstarszej kategorii do lat 17 zwyciężył Hubert Staroń, który w niedzielę zdołał wyprzedzić liderującą po pierwszym dniu Paulinę Szczepę. 14-letnia zawodniczka triumfowała jednocześnie w młodszej kategorii do lat 15, a za nią uplasowali się kolejni przedstawiciele KŻ Horn Kraków Filip Słomka-Polonis (automatycznie był trzeci w U-17) oraz Mikołaj Głowa.

W kategorii do 12 lat znakomicie zaprezentował się Franciszek Sowa, który wygrał komplet sześciu wyścigów.

- Bardzo dobrze mi się pływało. W każdym wyścigu wygrywałem z dużą przewagę, chociaż wydaje mi się, że w sobotę, przy słabszym wietrze, szło mi trochę lepiej. Jestem jednak bardzo zadowolony, bo to mój pierwszy sezon w klasie O’pen Skiff, do której trafiłem z Optimista. A teraz liczę na udany start w mistrzostwach świata, które odbędą się na Jeziorze Garda we Włoszech - przyznał 11-letni zwycięzca.

Trzecia była Martyna Szczepa, czyli młodsza siostra Pauliny, natomiast zawodników krakowskiego klubu przedzielił Mikołaj Posyniak (Fundacja Akademia Żeglarstwa Prestige Sopot).

W katamaranach najlepiej radzili sobie reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego Navigo Sopot. W Nacra 15 Makary Gałka i Antoni Reszka, w A-Class Karol Kwiatkowski oraz w Hobie Cat 16 Max Berliński, który pływał w załodze z Maksymilianem Nadolskim (Stowarzyszenie Port Mechelinki).

W poniedziałek rozpocznie się największa i najważniejsza podczas tego żeglarskiego festiwalu impreza – mistrzostwa Europy w klasie 29er, na starcie których stanie 138 załóg z 25 państw. W tym gronie będzie również 18 polskich ekip. Pierwsze wyścigi zaplanowano na środę, natomiast medaliści wyłonieni zostaną w poniedziałek 8 lipca.