Buksak i Wierzbicki: Wszystko jest sprawą otwartą

Po pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasie 49er, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) plasowali się na 20. pozycji, ale we wtorek zanotowali awans na szóste miejsce. - Dzisiaj mieliśmy świetny dzień. Jesteśmy w czołówce i wszystko jest sprawą otwartą - przyznali polscy żeglarze.

- Początek był naszym wykonaniu obiecujący, bo w inauguracyjnym starcie zajęliśmy drugą pozycję i dwa kolejne 12. miejsca mogły być lekkim rozczarowaniem. W niedzielę nie mieliśmy swojego dnia, bo nie mogliśmy wczuć się w rytm zmian i generalnie nie układało nam się zbyt dobrze. Z perspektywy dzisiejszej rywalizacji stwierdzam jednak, że to były niezłe wyścigi, bo walczyliśmy o każde miejsce i wycisnęliśmy z nich tyle, ile byliśmy w stanie. Poza tym 12. lokaty to również nie jest powód do wstydu - skomentował Buksak.

W poniedziałek polski duet wygrał dwa wyścigi, był też trzeci i piąty. - Dzisiaj mieliśmy świetny dzień, także dzięki temu, że w niedzielę nie pogrążyliśmy się w dwóch słabszych startach. Jesteśmy w czołówce i wszystko jest sprawą otwartą. We wtorek czekają nas trzy ostatnie eliminacyjne wyścigi, a w środę rozpocznie się finałowa rywalizacja. A taktykę mamy prostą. Każdego dnia chcemy pływać najlepiej jak potrafimy i ostatniego dnia zobaczymy, co nam to przyniesie - podkreślił Wierzbicki.

Po siedmiu wyścigach liderami są bracia Yago Lange i Klaus Lange z Argentyny, na drugiej pozycji plasują się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a na trzeciej Australijczycy William Phillips i Iain Jensen. W tej klasie rywalizują 92 załogi z 33 państw.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.