Debiut "Samotników” w regatach Volvo Gdynia Sailing Days

W sobotę w regatach Volvo Gdynia Sailing Days zadebiutują „Samotnicy”, którzy po raz 26. rywalizować będą w Memoriale im. Leonida Teligi.

Na starcie spodziewanych jest około 25 morskich jachtów balastowych o długości od siedmiu do 15 metrów, które trzy razy pojawią się na starcie.

- W sobotę zaplanowaliśmy najpierw krótki wyścig o długości czterech mil, który powinien potrwać około 30 minut oraz zdecydowanie dłuższy. Podczas tej drugiej próby żeglarze będą mieli do pokonania 15 mil. Z kolei w niedzielę czeka ich jeden sprawdzian na dystansie 10 mil – wyliczył główny sędzia VGSD Sebastian Wójcikowski.

Regaty „Samotników” rozgrywane są według specyficznych reguł - nie zawsze ten, kto pierwszy wpłynie na metę zostanie zwycięzcą zawodów.

- Triumfatorem tych regat może nawet zostać sternik, który za każdym razem zajmie ostatnie miejsce. Wszystkie jednostki posiadają bowiem wyznaczony przez specjalistyczne matematyczne programy współczynników wyrównawczy. Uwzględnia on takie parametry jachtu jak wielkość, masa, powierzchnia żagli, a nawet kształt kadłuba. Dlatego we wszystkich wyścigach czas jest precyzyjnie mierzony, bo każda sekunda może mieć znaczenie – zapewnił Wójcikowski.