Drugi dzień VGSD 2018, czyli słońce i wiatr

We wtorek 26 czerwca dopisał wiatr, nie zabrakło też słońca, dzięki czemu w drugim dniu 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days żeglarzom przyszło ścigać się w świetnych warunkach. W Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 rywalizuje 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Dla przedstawicieli klasy Laser Standard te zawody są również mistrzostwami Polski juniorów.

W tej ostatniej klasie prowadzenie utrzymał co prawda Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), ale wtorkowe zmagania mocnym akcentem otworzył trzeci po pierwszym dniu Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał dwa pierwsze wyścigi. Odpowiedź lidera była jednak zdecydowana, bo okazał się on najlepszy w dwóch kolejnych startach. Najmłodszy w stawce 31 zawodników, 15-letni Krasodomski awansował z trzeciej pozycji na drugą, a w czołowej trójce zameldował się Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa).

- Dzisiaj przy lżejszym wietrze wygrałem dwa pierwsze wyścigi, ale później zaczęło się rozwiewać, zmienił się też kierunek do prawej i dopłynąłem później do mety na trzeciej oraz piątej pozycji. To mój drugi start w Laserze Standardzie, a debiutowałem w tej klasie rok temu w Pucku na mistrzostwach Polski seniorów - powiedział Michał Krasodomski.


Cztery wyścigi rozegrane zostały także w klasie Laser Radial. Wśród kobiet liderką nadal jest Dunka Anna Munch, a kolejne miejsca w stawce 29 zawodniczek zajmują Magdalena Placzke (UKS Fir Warszawa) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice). Druga po wtorkowych wyścigach Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia) spadła na czwartą pozycję. Z kolei wśród 30 mężczyzn od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Triumfator ostatnich regat Kieler Woche w kategorii Open pewnie zmierza po wygraną w kolejnej imprezie. W tej klasie czołowa trójka nie zmieniła się, a uzupełniają ją Wojciech Kamiński (JKW Poznań) i kolejny reprezentant AZS AWFiS David Gdaniec.


W klasie Laser 4.7 na czele znajduje się duet zawodniczek ChKŻ Chojnice - pierwszej lokaty nie oddała Laura Szulc, natomiast na drugie miejsce, po trzech wtorkowych wyścigach, przesunęła się Klara Sobczak. Trzecią lokatę w gronie 27 żeglarek utrzymała Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa).

- Wczoraj lepiej mi się żeglowało. Łatwiej było mi się wpasować w zmiany, natomiast dzisiaj wiatr był mocniejszy, ale bardziej stabilny. A ja jestem z jeziora i lubię zmiany. Wtedy można trochę pokombinować i poszukać różnych rozwiązań. Jeśli chodzi o wiatr, to wolę silniejszy, żeby wejść na balast, ale jestem dość wszechstronną zawodniczką, bo ostatnio w słabszym też sobie nieźle radzę. Najważniejsze jednak, żeby kręciło - podsumowała dwa dni zmagań Laura Szulc.

Wśród chłopców prowadzenie stracił Igor Kuczys (MKŻ Arka), a nowym liderem został drugi po poniedziałkowych zmaganiach Przemysław Machowski. Na trzeciej pozycji w stawce 67 zawodników plasuje się kolejny przedstawiciel MKS Dwójki Warszawa Filip Rajchert.

- Dzisiaj ciężko się żeglowało. Wiatr wiał co prawda z podobną siłą jak wczoraj, ale zdecydowanie mocniej kręcił. Znam ten akwen dość dobrze, jednak trudno było przewidzieć, która strona bardziej wyda. W poniedziałek, przy stabilniejszych warunkach, radziłem sobie lepiej. Przypasował mi także kierunek - opisał rywalizację Igor Kuczys.


Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę - w planie jest rozegranie dziewięciu wyścigów.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.