Dwie załogi w pierwszej piątce po pierwszym dniu ME klas 49er, 49er FX i Nacra 17

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują trzecie miejsce w klasie 49er, a Madeleine i Nadia Zielińskie znajdują się na piątej pozycji w klasie 49er FX po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy, które odbywają się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

W niedzielę 8 lipca odbyły się pierwsze wyścigi mistrzostw Europy olimpijskich klas 49er, 49er FX i Nacra 17. Przy wietrze wiejącym od 7 do 10 węzłów udało się organizatorom sprawnie przeprowadzić zaplanowane na ten dzień wyścigi.

Równą żeglugę w klasie 49er zaprezentowali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po miejscach czwartym, trzecim oraz piątym zajmują trzecią lokatę w ogólnej klasyfikacji. Natomiast Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) pierwszy wyścig ukończyli jako druga załoga w stawce 92 jachtów, a w dwóch kolejnych zajęli miejsce dwunaste. To daje im na razie dwudziestą pozycję. Prowadzą Australijczycy William Phillips i Iain Jensen (miejsca 1., 1. i 2.). Drugą pozycję zajmuje najlepsza europejska załoga, duńscy bracia Mads Emil oraz Christian Peter Stephensen Lubeck (miejsca 1., 6. i 1.).

- Cieszymy się z tego, że mamy za sobą trzy bardzo dobre oraz równe wyścigi, ponieważ to w żeglarstwie jest bardzo ważne, szczególnie kiedy rywalizujemy podzieleni na grupy. Intensywnie przepracowaliśmy cały okres przygotowań razem kolegami z reprezentacji i teraz to wykorzystujemy - powiedział Paweł Kołodziński.

W kategorii kobiet w klasie 49er FX bardzo dobrze spisały się w niedzielę siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w pierwszym wyścigu zajęły miejsce ósme, w dwóch następnych okazały się najlepsze, a w trzecim piętnaste i w efekcie znajdują się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej. Zaledwie o cztery punkty wyprzedzają je prowadzące Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii (miejsca 4., 7., 1. i 1.). Od wygranego wyścigu regaty rozpoczęły z kolei Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), ale później dopływały do mety czternaste, siedemnaste oraz siódme i plasują się na szesnastej pozycji. W tej flocie ściga się 48 jednostek.

Na katamaranach klasy Nacra 17 najwyżej sklasyfikowana polską załogą z 53 duetów są Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, którzy meldowali się na mecie na miejscach dwudziestym, czternastym oraz ósmym, co dało im w efekcie dwudziestą szóstą pozycję. Cztery lokaty dalej znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 12., 15. i 12.). Obie ekipy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Prowadzą Ben Saxton i Nikki Boniface z Wielkiej Brytanii (miejsca 2., 1. i 1.).

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.