Drugi dzień MP OSF i Pucharu Miasta Gdyni w klasie ILCA na Gdynia Sailing Days 2022

Drugiego dnia rywalizacji w Pucharze Miasta Gdyni w klasach ILCA 4, ILCA 6 oraz ILCA 7 oraz w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O'pen Skiff rozegrano tylko dwa z trzech zaplanowanych wyścigów. Co prawda kolejny dzień 23. edycji regat Gdynia Sailing Days stał pod znakiem pięknej słonecznej pogody, ale także silnego wiatru. W porywach jego prędkość dochodziła do 30 węzłów i po dwóch startach komisja regatowa podjęła decyzję o powrocie żeglarzy na brzeg.

W klasie ILCA 7 doszło do zmiany na prowadzeniu – Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa) okazał się najlepszy w obu wyścigach i zepchnął z pierwszego miejsca Macieja Panasia (ChKŻ Chojnice). Na trzecią pozycję awansował Estończyk Bo Aaron Kooser.


- Dzisiaj warunki były wymagające, ale dla wszystkich. Razem z wiatrem przyszła z północy fajna fala, dzięki czemu pełne kursy z wiatrem były całkiem szybkie i właśnie w tym elemencie upatrywałbym swojej przewagi. Popłynąłem dwa dobre wyścigi, w których nie popełniałem takich błędów jak wczoraj. Dało mi to pierwsze lokaty i żałuję, że nie odbył się trzeci wyścig, aczkolwiek uważam, że flotę Standardów można było jeszcze puścić – skomentował nowy lider.

Do zmian w generalnej klasyfikacji doszło także w klasie ILCA 6. We wtorek dwa wyścigi wygrał Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), który dzięki temu przesunął się z drugiej na pierwszą pozycję. Drugi jest Jan Krawczyk (ChKŻ Chojnice), a czołową trójkę zamyka dotychczasowy lider Mateusz Gigielewicz (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

- Było ciężko, warunki nie sprzyjały i musieliśmy przerwać rywalizację. W pierwszym wyścigu pływało się jeszcze spokojnie, ale drugi był już bardzo wymagający. I nawet ucieszyłem się, kiedy podjęto decyzję o zakończeniu ścigania, chociaż na upartego można było nadal żeglować. Halsówkę pływało się bez większego problemu, fala specjalnie nie przeszkadzała, ale na pełnym, kiedy przyszła fala z boku, trzeba się było trzymać łódek - powiedział Krawczyk.

Wśród kobiet czołowy tercet nie zmienił się. Pierwsze miejsce utrzymała Lena Cituk, która wyprzedza Maję Szwejk (obie Energa Giżycka Grupa Regatowa) oraz Litwinkę Emę Koudyte. W klasie ILCA 4 na czele znajduje się Maciej Dudek, a kolejne lokaty zajmują Jakub Rusiniak (obaj Nauticus YC Olsztyn) i Łotysz Emils Amsils. U dziewcząt pierwsza jest Weronika Folmer i (KS-T Elektryk Grudziądz), druga Michalina Pawelczyk (MKS Dwójka), a trzecia Matylda Ferenc (Kuźnia Rybnik).

Bliski powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O'pen Skiff jest Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia), który otwiera stawkę 47 żeglarzy. Po piętach depcze mu Karol Stachowski (AZS AWFiS Gdańsk), a trzeci, z większą stratą, jest jego klubowy kolega Nikodem Gibała.
Szósta w generalnej klasyfikacji jest najlepsza z dziewcząt Zuzanna Gałecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), ósma Lena Maria Adamska (Fundacja Akademia Żeglarstwa Prestige Sopot), a 10. Julianna Ponto (AZS AWFiS Gdańsk).

Triumfatorów w tych klasach poznamy w środę. W planie jest dziewięć wyścigów