Zakończenie MP Juniorów Młodszych OSF oraz Pucharu Miasta Gdyni w klasie ILCA 4, ILCA 6 i ILCA 7

W środę poznaliśmy zwycięzców w Pucharze Miasta Gdyni w klasach ILCA 4, ILCA 6 i ILCA 7 oraz w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O'pen Skiff, które rozgrywane były w ramach 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Od poniedziałku w tych klasach ścigało się ponad 260 żeglarzy.

- Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w tych regatach. Oczywiście nie wszyscy mogli stanąć na podium, ale nic straconego, bo jestem przekonany, że niebawem będziecie zajmować eksponowane lokaty i to nie tylko podczas krajowych, ale również międzynarodowych zawodów. Podziękowania także dla waszych trenerów i rodziców, bez których zapewne wielu z was nie trafiłoby do żeglarstwa - podsumował kolejny etap rywalizacji podczas Gdynia Sailing Days prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.


Po pierwszym dniu zmagań w klasie ILCA 7 liderem był Maciej Panaś (ChKŻ Chojnice), ale ostatecznie musiał uznać wyższość doświadczonego 30-letniego Stanisława Klimaszewskiego (Giżycka Grupa Regatowa), który w sumie wygrał siedem z dziewięciu wyścigów. 18-letni zawodnik, który w tym roku po raz pierwszy ma okazję rywalizować w tej konkurencji, okazał się najlepszy w dwóch pozostałych startach. Trzeci, ze znaczną stratą do tego duetu, był Miłosz Michalak (YKP Gdynia).

- Warunki w Gdyni były wymagające, ale dobrze się do nich zaaklimatyzowałem. Byliśmy ostatnio na zgrupowaniu kadry w niemieckiej miejscowości Warnemunde, wzięliśmy tam także udział w zawodach Pucharu Europy, gdzie wiatr codziennie wiał z siłą 30 węzłów. W poniedziałek Stanisław popełnił więcej błędów, jednak w kolejnych dniach żeglował już zdecydowanie pewniej, był też zapewne świeższy ode mnie. Dzisiaj mieliśmy cztery wyścigi, starałem się go naciskać, ale nie dałem rady. Wiem, że stać mnie było w tych regatach na zwycięstwo, niemniej i tak jestem ze swojego startu w miarę zadowolony – skomentował Panaś.

W klasie ILCA 6 triumfowali Lena Cituk (Giżycka Grupa Regatowa) i Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), a kolejne miejsca zajęli Litwinka Ema Koudyte i Maja Szwejk (Giżycka Grupa Regatowa) oraz Jan Krawczyk i Jacek Kalinowski (obaj ChKŻ Chojnice).
W klasie ILCA 4 zwyciężyli Matylda Ferenc (Kuźnia Rybnik) i Jakub Rusiniak (Nauticus YC Olsztyn), na podium stanęli również Zofia Pospieszna (OŚ AZS Poznań) i Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice) oraz Maciej Dudek (Nauticus YC) i Jan Wiśniewski (MKS Dwójka).
Trzecia w klasyfikacji generalnej była natomiast 23-letni Weronika Folmer (KS-T Elektryk Grudziądz), natomiast szósta Michalina Pawelczyk (MKS Dwójka), które nie zostały jednak uwzględniona w klasyfikacji młodzieżowej.

- Jestem zadowolona, że miałem okazję ścigać się także z chłopcami, a nie tylko w jednej grupie z dziewczynami. Lubię pływać przy silnym wietrze i w Gdyni panowały preferowane przeze mnie warunki. Mam wtedy dobrą prędkość i rozpoczęłam rywalizację z myślą, aby uplasować się na podium w kategorii dziewcząt, a udało mi się tego dokonać w generalnej klasyfikacji. Bardzo fajnie rywalizowało mi się z dwoma zawodnikami z Olsztyna, wydaje mi się, że wykonaliśmy razem kawał dobrej roboty. Czuję się zwyciężczynią klasyfikacji kobiet i cieszę się również, że mogłam na koniec wyeksponować flagę mojego rodzinnego Grudziądza – powiedziała Folmer.

Ubiegłoroczny sukces w klasie O'pen Skiff powtórzył Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia), srebrny medal wywalczył Karol Stachowski, a brązowy Franciszek Kamola. W klasyfikacji dziewcząt pierwsza była Julianna Ponto (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), druga Zuzanna Gałecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a trzecia Lena Maria Adamska (Fundacja Akademia Żeglarstwa Prestige Sopot).

Przedstawiciele tej ostatniej klasy nie zakończyli jeszcze w Gdyni ścigania. W czwartek rozpoczną się bowiem mistrzostwa Polski w sprincie w klasach 29er, Optimist oraz O'pen Skiff.