Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskim sprincie

Kolejna grupa żeglarzy zakończyła zmagania w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. W piątek poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprintach w klasach 29er, Optimist, L'Equipe, wczoraj zaś zapadły rozstrzygnięcia w klasie O’pen Skiff. W piątek w Gdyni trwające trzy dni zmagania w ramach Pucharu Europy rozpoczęli ponadto przedstawiciele starej olimpijskiej klasy Flying Dutchman (Latający Holender).
W klasie Optimist prowadzenie po wczorajszych wyścigach utrzymała Agata Koropecka (UKS OPTI CWM Gdynia) i to ona cieszyła się w Gdyni z tytułu mistrzyni Polski. Ddruga była Emilia Paszek (AZS AWFiS Gdańsk), a trzecia Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice). Do sporych przetasowań doszło natomiast u chłopców – ostatecznie najlepszy okazał się Maciej Szawkowski (Baza Mrągowo), który drugiego dnia regat spisywał się znakomicie i wyprzedził Bartosza Żmudzińskiego (ChKŻ Chojnice) oraz Wojciecha Wójcika (Kuźnia Rybnik).

Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko triumfowali w klasie 29er. Reprezentanci Golden Boats Academy Warszawa liderowali po pierwszym dniu i w piątek przypieczętowali swój triumf.
- Dzisiaj ścigaliśmy się właściwie tylko z jedną załogą, która ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji. Z tego startu jesteśmy zadowoleni, tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich mistrzostw Polski w sprincie poczyniliśmy zauważalny postęp. Rok temu w Gdyni zamknęliśmy stawkę, a teraz ją otwieramy. Niebawem czeka nas kolejne, jeszcze większe wyzwanie. Na przełomie lipca i sierpnia weźmiemy udział w El Balis niedaleko Barcelony w mistrzostwach świata – powiedział zwycięski duet.

Kolejne miejsca wśród skiffistów zajęli Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk (JKW Poznań) oraz Antonina Ołowiak i Magdalena Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn).
Rywalizacja w klasie L'Equipe stała pod znakiem dominacji zawodników Nauticusa YC Olsztyn, którzy obsadzili całe podium. Na jego najwyższym stopniu stanęli Wojciech Markwart i Jakub Hermański, a na kolejnych Aleksander Kolman i Mateusz Budzisz oraz Marta Juńczyk i Marta Piesik. Walka o tytuł była bardzo zacięta, bowiem złotych od srebrnych medalistów dzielił zaledwie punkt.

- Regaty rozegrane zostały w wymagających warunkach, zwłaszcza dzisiaj mocniej wiało. Nam udało się tego uniknąć, ale sporo łódek zaliczyło wywrotkę. Rozpoczęliśmy żeglowanie od trzeciego miejsca, po pierwszym dniu nie byliśmy pewni zwycięstwa, jednak w żadnym wyścigu nie wypadliśmy poza czołową trójkę i dlatego cieszymy się z wygranej. Zresztą powrót do Olsztyna, ze względu na komplet medali zawodników naszego klubu, na pewno będzie wesoły. Po raz pierwszy mieliśmy też okazję rywalizować w sprincie i ta formuła przypadła nam do gustu. Krótka trasa nie wybacza błędów, ale jest więcej wyścigów, zatem więcej szans, aby nadrobić to, co się zepsuło w poprzednim starcie – skomentowali Wojciech Markwart i Jakub Hermański.

Po raz drugi na najwyższym stopniu podium w klasie O'pen Skiff stanął w Gdyni Piotr Trella, który w środę został mistrzem Polski juniorów młodszych. W czwartek rozegrano w tej konkurencji dziewięć sprinterskich wyścigów i reprezentant MKŻ Arka Gdynia okazał się najlepszy w siedmiu z nich, a w dwóch pozostałych był drugi. Srebrny krążek wywalczył trzeci w krajowym championacie juniorów młodszych Franciszek Kamola (AZS AWFiS Gdańśk), a brązowy najlepsza z dziewcząt i klubowa koleżanka triumfatora Aniela Frąckowiak.

- Po raz pierwszy miałem okazję rywalizować w sprincie, nigdy też jednego dnia nie popłynąłem dziewięciu wyścigów. Muszę przyznać, że po trzech dniach brakuje mi trochę energii, ale mimo wszystko jestem bardziej zadowolony niż zmęczony. Zwłaszcza, że dzisiaj było znacznie trudniej oderwać się rywali, bo ścigało się mniej zawodników - przyznał Piotr Trella.

13 łódek stanęło dzisiaj na starcie Pucharu Europy w klasie Latający Holender, w której żeglarze walczyli o medale na dziewięciu igrzyskach olimpijskich - od 1960 roku w Rzymie do 1992 w Barcelonie. W Gdyni pojawiła się również silna reprezentacja Niemiec i właśnie nasi zachodni sąsiedzi plasują się na trzech czołowych miejscach – liderują Kilian Koenig i Johannes Brack, drugą lokatę zajmują Albert Rolf i Axel Priegann, a trzecią Markhoff Shmuel i Kai Schafers. Najlepsi z Polaków, Tomasz Kośmicki i Adrian Górka, sklasyfikowani są na czwartej pozycji.

Wyniki:
Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny).

Sponsorzy wydarzenia:
Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)
Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Chocian Sailing, ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Express Biznesu, nowezagle.pl, Trojmiasto.pl, TVP3 Gdańsk, TVP Sport, Radio Gdańsk, Żeglarski.info

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Festiwal Gdynia Sailing Days 2022 jest dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.
________________________________________________________________
Kontakt dla mediów:
Jakub Jakubowski, tel.: +48 500 215 111, e-mail: j.jakubowski@pya.org.pl

Karolina Sołtaniuk, tel.: +48 694 740 278, e-mail: k.soltaniuk@pya.org.pl