Gdynia Sailing Days coraz bardziej EKO

Od początku #GdyniaSailingDays realizujemy projekt zrównoważonego rozwoju #kursnaZiemię! Podczas całego festiwalu żeglarskiego w gdyńskiej marinie jest nie tylko ekologicznie, ale także edukacyjnie.

W miasteczku regatowym postawione są dwa dystrybutory wody (przy strefie chilloutu oraz przy wejściu na pierwszy pomost), z których można nalewać filtrowaną wodę zdatną do picia.

Ograniczamy zużycie drukowanych materiałów, poprzez działający system online oraz zmniejszamy ilość druku do koniecznej, a większość informacji publikowana jest na stronie regat.

Posiłki wydawane po wyścigach są w biodegradowalnych miseczkach, tak jak makaronowe sztućce. Codziennie jest opcja zjedzenia wegetariańskiego posiłku, zaś w wybrane dni jest posiłek bez mięsa. Nie używamy słomek! 
Podstawą jest oczywiście segregacja. Pojemniki na szkło, papier, plastik i oddzielnie na śmieci zmieszane znajdują się w czterech miejscach: przy scenie, pod biurem regat, na plaży miejskiej oraz w hangarze Yacht Klubu Polski Gdynia - gdzie znajduje się biuro.

W każdy weekend ustawione jest stoisko edukacyjne WWF Polska #BłękitnyPatrol. Wolontariusze przekazują niesamowitą wiedzę na temat życia podwodnego zwierząt i uczestniczą w naszym projekcie #kursnaZiemię. WWF Polska wdraża aplikację GhostDiver #BałtykBezSieciWidmo skierowana bezpośrednio do żeglarzy i wszystkich miłośników wód i oceanów.

W każdą sobotę organizujemy konkurs! Wystarczy przynieść pięć butelek plastikowych, które nie są już użyteczne, odpowiedzieć na jedno ekologiczne pytanie i wymienić je na butelkę wielokrotnego użytku Port Gdynia.

W całym miasteczku regatowym udostępniona jest instrukcja dla zawodników, która krok po kroku tłumaczy jak być bardziej eko.

Są ustawione trzy specjalne stacje na postój rowerów i hulajnóg, nadając dostępnym materiałom drugie życie.

Działania jakie wykonujemy są długoterminowe, aby mogły służyć na następne lata regat. Przykładem mogą być koszulki Gdynia Sailing Days, medale, branding (produkowany dwustronnie), które celowo nie mają oznaczenia danego roku imprezy. Dzięki temu możemy zmniejsza ilość produkowanych śmieci. Zakwaterowane sędziów i obsługi regat lokalizowane jest w bliskiej odległości portu, aby zrezygnować z dojazdów.