Gdynia Sailing Days. Czy będzie biało-czerwone podium w EuroCup 29er?

Drugiego dnia rywalizacji w EuroCup w klasie 29er, która odbywa się w ramach 24. edycji regat Gdynia Sailing Days, rozegrano komplet pięciu wyścigów. Prowadzenie utrzymali August Sobczak i Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice), ale na drugą pozycję, z trzeciej, awansowali Igor Kawałko i Fabian Kocięda (UKŻ OPTI CWM Gdynia).
- Atakujemy pierwszą lokatę - zapowiedzieli przed ostatnim dniem zawodów wiceliderzy.

Igor Kawałko i Fabian Kocięda rozpoczęli wtorkowe ścigania od drugiej pozycji, kolejny wyścig zakończył się ich zwycięstwem, a następnie dopłynęli na metę na trzecim, siódmym oraz drugim miejscu. Dzięki temu przesunęli się z trzeciej na drugą lokatę, natomiast na trzecią pozycję spadli Niemcy, bracia Lucas i Moritz Hamm.
- Dzisiaj pływaliśmy lepiej niż w poniedziałek. Mieliśmy dużą prędkość, prowadziliśmy łódkę płasko, "łapaliśmy" każdy szkwał i zmianę, nie podejmowaliśmy też zbędnego ryzyka. I to przyniosło efekt. Dużo nam również pomogły podpowiedzi trenera Kajetana Jabłońskiego - wyjaśnił Igor.
O ile w poniedziałek rozegrano cztery, o tyle we wtorek przeprowadzono komplet pięciu wyścigów. I to w bardzo szybki i dobrze zorganizowany sposób - zawodnicy już o godz. 15 byli na plaży w Gdyni Śródmieściu.
- Dzisiaj warunki okazały się wymagające, ale przerwy pomiędzy startami były krótsze niż wczoraj. W poniedziałek mieliśmy również problemy ze startami, notowaliśmy sporo falstartów generalnych, a teraz tego uniknęliśmy - dodał Fabian.
W środę poznamy triumfatorów EuroCup w klasie 29er. Druga w klasyfikacji generalnej załoga nie ukrywa, że zamierza zaatakować pierwsze miejsce, a tym samym powetować sobie słabszy start w poprzednim regatach Kieler Woche. W Niemczech w stawce 168 załóg gdynianie uplasowali się na 59 pozycji.
- Stać nas z pewnością na więcej, jednak przez dwa "doły", falstart i dwie żółte kartki, nie dostaliśmy się w Kilonii do Złotej Grupy. Gdyby nie te wpadki zajęlibyśmy miejsce w granicach 20. A po regatach w Gdyni szykujemy się do dwóch najważniejszych imprez w sezonie, czyli mistrzostw świata w Weymouth oraz mistrzostw Europy w Sztokholmie, które odbędą się w sierpniu - powiedział Igor.
Na trzeciej pozycji plasują się Niemcy, bracia Lucas i Moritz Hamm. 11 punktów do podium traci polska załoga Gustaw Kwiek i Leon Sapijaszko (Golden Boats Academy), która jutro, ostatniego dnia regat, z pewnością będzie chciała zaatakować pozycję medalową. W Gdyni ściga się 33 załóg z pięciu krajów.
Regaty EuroCup zakończą się w środę. Tego dnia rozpoczną się w Gdyni mistrzostwach Europy juniorów w klasach 420 oraz 470. Dzisiaj zakończyły się procedury pomiaru sprzętu, a zawodnicy w klasie 420 rozegrali też wyścig próbny. Dzisiaj też wizytę w gdyńskiej marinie złożył Prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Quanhai Li. 
- Gdynia powitała mnie bardzo serdecznie. Jestem pod wrażeniem miasta i mariny, szczególnie jej położenia. Sporo wcześniej słyszałem o Gdynia Sailing Days i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę na własne oczy przekonać się, jak świetna, żeglarska atmosfera tu panuje. Dziękuję za zaproszenie, przez najbliższe dwa dni z przyjemnością będę przyglądał się temu, co się tutaj dzieje – mówi Quanhai Li.Regaty Gdynia Sailing Days potrwają do 30 lipca.

Wyniki: https://events.pya.org.pl/29er-euro-cup-2023,e90