Gołębiowska nadal prowadzi, Klimaszewski, Marciniak i Butowski w złotej flocie

Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) nadal jest liderką mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. Wśród chłopców w złotej flocie, która walczyć będzie o medale, znaleźli się natomiast Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), Jakub Marciniak (JKW Poznań) oraz Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk).

Wśród dziewcząt rywalizuje 65 zawodniczek z 21 krajów i w poniedziałek najlepiej radziła sobie Walerija Łomaczenko, która wygrała oba wyścigi, dzięki czemu awansowała na ósmą pozycję. Prowadzenia nie oddała jednak Wiktoria Gołębiowska, która zajęła czwartą oraz drugą lokatę. - Niewiele brakowało, abym wygrała drugi wyścig, bo z Rosjanką cięłyśmy się na finiszu na centymetry. Najważniejsze, że na razie udaje mi się unikać „wtop”, bo czwarte miejsce było najgorszym, jakie zajęłam w tych regatach. Ta lokata i tak poszła jednak do odrzutki – przyznała zawodniczka MOS SSW Iława. Czołowa trójka nie zmieniła się, bo za Polką plasują się Włoszka Elisa Navoni i Rosjanka Marija Kiszluchina. A druga w kategorii do 16 lat jest Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań). Prowadzi Rosjanka Elizawieta Borowkowa, trzecia jest Niemka Theresa Wierschin, a czwarta Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa).

Po pięciu wyścigach chłopcy ponownie podzieleni zostali na trzy floty, złotą, srebrną oraz brązową. O medale walczyć będzie tylko pierwsza grupa, w której znaleźli się Wojciech Klimaszewski, Jakub Marciniak i Tytus Butowski. W gronie 180 zawodników z 32 krajów na czele nadal znajduje się Włoch Guido Gallinaro, który w poniedziałek wygrał w swojej grupie oba wyścigi, a w sumie ma na koncie trzy triumfy. Kolejne miejsca zajmują Grek Dimitris Papadimitriou oraz Fin Nooa Laukkanen. W kategorii do 16 lat prowadzi Niemiec Nico Naujock przed Irlandczykiem Jarnie McMahonem i Szwajcarem Gauthierem Verhulstem. Szósty jest Klimaszewski, ósmy Marciniak, a dziesiąty Butowski.

We wtorek przewidziano trzy wyścigi. Start do pierwszego zaplanowano o godzinie 10. Medaliści mistrzostw wyłonieni zostaną w czwartek.