Inauguracja regat Gdynia Sailing Days w słońcu i dobrym wietrze

Pierwszy dzień 25. jubileuszowej edycji regat Gdynia Sailing Days stał pod znakiem słonecznej pogody i dobrych żeglarskich warunków. W sobotę ścigali się zawodnicy w klasach 505 i O’pen Skiff oraz w katamaranach Hobie Cat 16, A-Class i Nacra 15, a stawką tej rywalizacji, która zakończy się w niedzielę, jest Puchar GSD.

W klasie O’pen Skiff najlepiej radzi sobie 14-letnia Paulina Szczepa, która jest liderką nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale otwiera także klasyfikację żeglarzy do lat 17. Zawodniczka KŻ Horn Kraków wyprzedza swoich klubowych kolegów, starszego o dwa lata Huberta Staronia i rówieśnika Mikołaja Głowę.

- Dzisiaj świetnie mi się pływało, bo warunki, czyli średni wiatr i średnia fala, były dopasowane pode mnie. Dobrze również pracowałam na fali i miałem niezłe starty. W niedzielę zapowiada się większy wiatr, dlatego chcę popłynąć dobrze technicznie oraz kończyć wyścigi w pierwszej trójce - skomentowała Paulina.

Liderka wygrała dwa pierwsze wyścigi, natomiast w trzecim uplasowała się na odległej dziewiątej pozycji. - Muszę nauczyć się flag, bo nie widziałam, że nastąpiła zmiana trasy w prawo, pomyliłam boję i z innymi popłynęłam na metę, przez co sporo straciłam - wyjaśniła krakowianka.

W tej klasie w gronie zawodników do 12 lat prowadzi Franciszek Sowa (KŻ Horn Kraków), który wyprzedza Mikołaja Posyniaka (Fundacja Akademia Żeglarstwa Prestige Sopot) oraz klubową koleżankę i siostrę prowadzącej w starszej kategorii, Martynę Szczepa.

Z kolei w klasie 505 najlepiej sobie radzą Karol Milewski i Paweł Choroba. Co prawda inauguracyjny start zakończył się zwycięstwem Jana Sibilskiego i Andrzeja Borowiaka (ŻLKS Kiekrz Poznań), jednak w trzech kolejnych wyścigach reprezentanci YK Stal Gdynia pierwsi dotarli na linię mety.

- Dwie godziny czekaliśmy na stabilizację bryzy, ale i tak udało nam się cztery razy stanąć na starcie. To w dużej mierze zasługi komisji, która bardzo sprawnie puszczała kolejne wyścigi. Dzisiejsze warunki były dość specyficzne. Zmiany wiatru były dość długie i niewielkie, dlatego wyścigi należało dobrze rozgrywać pod względem strategicznym, duże znaczenie miał również start. Wiodącą stroną, zgodnie z prognozą, była prawa, aczkolwiek w pierwszym wyścigu „pojechała” lewa. Na górny znak udało nam się wejść na drugim miejscu, ale źle popłynęliśmy na pełnym, bo lepszą decyzją byłoby żeglować bardziej ostro do lewej strony trasy. Mieliśmy sporą stratę, a warunki były takie, że jeśli ktoś pływał mądrze i się pilnował, to ciężko było coś nadrobić – przyznał Paweł Choroba.

W niedzielę zaplanowano trzy wyścigi, ale zgodnie z prognozą powinna nastąpić zmiana warunków. – Ma mocniej wiać, z czego bardzo się cieszymy, bo zdecydowanie lepiej czujemy się w silniejszym wietrze. Po piętach deptali nam drudzy w generalnej klasyfikacji Janek z Andrzejem, ale oni wolą pływać w takich warunkach, jakie mieliśmy dzisiaj - dodał Karol Milewski.

Czołową trójkę zamykają Przemysław Zagórski i Michał Olko (YK Stal Gdynia).

W katamaranach na czele znajdują się żeglarze Uczniowskiego Klubu Sportowego Navigo Sopot – Makary Gałka i Antoni Reszka w Nacra 15, Karol Kwiatkowski w A-Class oraz Max Berliński w Hobie Cat 16. Z tym ostatnim w załodze pływa Maksymilian Nadolski (Stowarzyszenie Port Mechelinki).

W poniedziałek rozpocznie się największa i najważniejsza podczas tego żeglarskiego festiwalu impreza – mistrzostwa Europy w klasie 29er, która przygotowuje zawodników do pływania na olimpijskich klasach 49er i 49erFX. Pierwsze wyścigi zaplanowano na środę, natomiast medaliści wyłonieni zostaną w poniedziałek 8. lipca.

Do regat zgłosiło się 138 załóg z 25 państw, w tym sześć spoza Starego Kontynentu. Honoru biało-czerwonych bronić będzie aż 18 duetów na czele z triumfatorką Młodzieżowych Mistrzostw Świata Ewą Lewandowska (w grudniu w Buzios w Brazylii płynęła ze swoją klubową koleżanką Julią Żmudzińską), natomiast w Gdyni załogantem zawodniczki AZS AWFiS Gdańsk będzie Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice).

Kilka dni temu ten duet okazał się najlepszy, zarówno wśród załóg mieszanych jak i w klasyfikacji generalnej, w regatach Puchary Europy, które odbyły się w ramach Kieler Woche. W Gdyni wystartują także najlepsza w Kilonii kobieca załoga, czyli Alicja Tutkowska (YKP Gdynia) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice) oraz zwycięzcy rywalizacji do lat 17 Bartosz Żmudziński i August Sobczak (ChKŻ Chojnice).

Pierwsze zagraniczne załogi pojawiły się w Gdyni i miały już okazję zapoznać się z tym akwenem.