Jakub Marciniak: lepiej startować w regatach niż siedzieć w domu

Jakub Marciniak po raz drugi ma okazję rywalizować w trakcie 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Laser Radial. Wcześniej 16-letni żeglarz wziął udział w mistrzostwach Europy juniorów, a teraz ściga się w Pucharze Miasta Gdyni. - Lepiej pływać niż siedzieć w domu - powiedział reprezentant JKW Poznań.
W mistrzostwach Europy Marciniak zajął w klasyfikacji generalnej 55 miejsce, natomiast wśród żeglarzy do lat 16 był 11. - Początek imprezy był w moim wykonaniu udany. W swojej kategorii wiekowej plasowałem się na czwartej pozycji, ale później obsunąłem się w tym zestawieniu. W zeszłym roku w Tallinnie znalazłem się w srebrnej flocie, natomiast w Gdyni po raz pierwszy miałem okazję rywalizować w złotej. W sumie osiągnąłem niezły wynik, ale mimo wszystko nie jestem z niego zadowolony, bo w klasyfikacji generalnej planowałem znaleźć się z czołowej „30” - wyjaśnił. 
Cztery dni po zakończeniu mistrzostw Starego Kontynentu 16-letni pochodzący z Gniezna zawodnik znowu stanął na starcie regat odbywających się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days – razem z nim w Pucharze Miasta Gdynia w klasie Laser Radial rywalizuje 59 zawodników z 25 klubów. - Po mistrzostwach Europy postanowiłem aktywnie się wyluzować, bo lepiej pływać niż siedzieć w domu i nic nie robić. Po tych zawodach dwa dni spędzę z rodzicami w Gdyni, a następnie czeka mnie tygodniowe zgrupowanie reprezentacji w Pucku – dodał.
Wśród chłopców po sześciu wyścigach w Pucharze Miasta Gdyni prowadzi Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), drugi jest Marciniak, a trzecie miejsce zajmuje Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Z kolei wśród dziewczyn na czele znajduje się Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), która w klasyfikacji generalnej jest piąta, a na kolejnych pozycjach plasują się Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).
W sierpniu Jakuba czeka start w dwóch zawodach – najpierw w Nieporęcie nad Zegrzem weźmie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a następnie rywalizować będzie w Medemblik w mistrzostwach świata juniorów. W tym championacie Polskę ma reprezentować czterech zawodników – także brązowy medalista ME do lat 16 Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) oraz Piotr Malinowski (MOS SSW Iława) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). - Nie znam tego akwenu, ale do Holandii jadę z planem zakwalifikowania się do złotej grupy, natomiast w swojej kategorii wiekowej chciałbym znaleźć się ósemce – zdradził Jakub, który trenuje żeglarstwo dopiero od czterech lat. Z tego względu ominęło go szkolenie w Optimiście, bo od razu zaczął pływać na Laserze z najmniejszym żaglem, czyli w konkurencji 4.7.
Przedstawiciele klasy Laser 4.7 również rywalizują w Pucharze Miasta Gdyni. W gronie 28 dziewcząt z 16 klubów czołowa trójka nie zmieniła się - nadal najlepiej sobie radzi Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin), która wygrała cztery z sześciu wyścigów. Kolejne lokaty zajmują Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) i Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). Wśród 47 chłopców z 23 klubów nowym liderem został Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), na drugą pozycję spadł Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin), a trzeci jest Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR Giżycko).