Jakub Rodziewicz na trzecim miejscu przed ostatnim dniem mistrzostw świata juniorów

Tylko dwa wyścigi zostały do rozegrania w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 w klasach Laser Radial i Laser Standard, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po 10 startach Jakub Rodziewicz plasuje się na trzeciej pozycji, a Magdalena Kwaśna jest ósma. Ta impreza nie znosi jednak pustki. W niedzielę zakończą zmagania laserowcy, a rozpoczną żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, którzy do piątku rywalizować będą w mistrzostwach Europy.

W sobotę bardzo dobrze spisała się Magdalena Kwaśna, która była czwarta i siódma, dzięki czemu awansowała z dziewiątej na ósmą pozycję. Reprezentantka ChKŻ Chojnice realnie może myśleć o zajęciu piątego miejsca - do Urugwajki Dolores Moreiry traci tylko osiem, ale do czwartej Australijki Elysy Ainsworth już 29 punktów. Nieznaczną progresję, z 44. na 41. lokatę, zanotowała Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

Prowadzenie odzyskała trzecia po czterech dniach zmagań Dunka Anna Munch, która w sobotę była pierwsza i druga. Wiceliderką wśród 73 zawodniczek z 30 krajów pozostała Włoszka Carolina Albano, a trzecia nadal jest Australijka Zoe Thomson.

Zmienił się także lider w klasie Laser Standard. W stawce 138 żeglarzy z 40 państw przewodzi bardzo równo żeglujący Irlandczyk Liam Glynn, a na drugą pozycję spadł Philipp Loewe. Trzeci jest Jakub Rodziewicz, który w sobotę zakończył rywalizację na 11. i dziewiątym miejscu. Zawodnik SEJK Pogoń Szczecin traci do Niemca 14 punktów. Piątego dnia mistrzostw zbyt miło nie będzie natomiast wspominał Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa), który zajął 68. oraz 55. lokatę i spadł z 38. na 47. pozycję.

Od piątku w VGSD trwa rywalizacja w klasie Finn o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni. Po siedmiu wyścigach prowadzi Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który wygrał sześć z nich, a kolejne miejsca w gronie 19 zawodników zajmują Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Krzysztof Stromski (YC Rewa).

W niedzielę w Gdyni zaplanowano ostatnie dwa wyścigi w klasach Laser Radial i Laser Standard. A tego dnia zmagania w mistrzostwach Europy zainaugurują żeglarze w kolejnych olimpijskich klasach, 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Medalistów tej imprezy poznamy w piątek, a do miejsca na podium w klasie 49er pretendują 93 załogi, w tym pięć polskich duetów, w klasie 49erFX 47 (2) oraz 53 (3) w klasie Nacra 17.

- W tym sezonie pokazaliśmy, że należymy do światowej czołówki. Kończyliśmy regaty albo na podium albo kilka miejsc poza pierwszą trójką, ale ścigamy się z najlepszymi załogami na świecie więc rywalizacja jest bardzo zacięta. Mamy nadzieję, że w tych regatach również pójdzie nam bardzo dobrze i osiągniemy bardzo wysokie miejsce - powiedział Łukasz Przybytek.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.