Jakub Rodziewicz: Pierwszego dnia nie chciałem ryzykować

Po pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, Jakub Rodziewicz plasuje się w stawce 138 zawodników z 40 krajów na ósmej pozycji. - Pływałem trochę zachowawczo, ale taką przyjąłem taktykę. Jestem zadowolony z pierwszego dnia rywalizacji - zapewnił żeglarz SEJK Pogoń Szczecin.

W pierwszym wyścigu Radziewicz zajął piąte miejsce, natomiast w drugim uplasował się na 10. pozycji. - To nie było żeglowanie na pierwszą trójkę, jednak pierwszego dnia mistrzostw nie zamierzałem ryzykować. Pływałem trochę zachowawczo, ale taką przyjąłem taktykę, bo w 12 startach mamy jedną odrzutkę i chciałem uniknąć wpadki. Nie jeździłem głęboko w strony tylko starałem się płynąć środkiem. Szkoda trochę drugiego wyścigu, bo na początku prowadziłem, ale generalnie jestem zadowolony ze swojej postawy pierwszego dnia regat. Cieszę się także, że dobrze wypadli koledzy z reprezentacji. A warunki mieliśmy zmienne, bo czasami trzeba było pływać w balaście, a za chwilę wiatr siadał i momentami było go bardzo mało - skomentował.

Szczecinianin przekonuje, że we wtorek przyszło mu rywalizować w silniejszej grupie. - W mojej Niebieskiej Flocie pływali ubiegłoroczny wicemistrz świata juniorów Węgier Jonatan Vadnai oraz brązowy medalista Brytyjczyk Daniel Whiteley. W środę zostaniemy jednak podzieleni na nowo i jest szansa, że trafię na trochę słabszych rywali. Za nami dopiero dwa wyścigi i jestem przekonany, że czołówka będzie się jeszcze mocno tasować - dodał.

Po pierwszym dniu regat na czele znajduje się Turek Berkay Abay, drugi jest Whiteley, a na trzeciej pozycji plasuje się Australijczyk Ethan McAullay. 18. miejsce zajmuje Wojciech Klimaszewski, 54. Damian Kosmalski, a 60. Kacper Błaszczyk. Medalistów mistrzostw poznamy w niedzielę.

Jakub Rodziewicz znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.