January naśladuje Jeremiego

January Szczukowski podąża w ślady starszego o dwa lata brata Jeremiego, który w 2017 roku podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days triumfował w Pucharze Trenerów w klasie Optimist. Pierwszego dnia zawodów Kinder+Sport - Puchar Trenerów 11-letni reprezentant Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wygrał w czwartek dwa wyścigi, a w trzecim starcie był trzeci.
Po pierwszym dniu rywalizacji January otwiera stawkę 147 żeglarzy. Drugie miejsce zajmuje jego klubowa koleżanka Alicja Dampc, a na trzeciej pozycji sklasyfikowany jest August Sobczak (UKS Szkwał Legionowo). – Przyjechałem do Gdyni wygrać te regaty. Dzisiaj słabiej wiało, a ja lubię takie warunki. Silny wiatr też mi jednak nie przeszkadza – powiedział January.
Nie obyło się jednak bez sprzętowych perturbacji – tuż przed trzecim startem triumfatorowi dwóch wcześniejszych wyścigów pękło okucie steru. Fair zachowali się jednak trenerzy Arki Gdynia, którzy mieli na pontonie kilka zapasowych sztuk i bez wahania wspomogli młodego żeglarza.


Dwa lata temu w tych zawodach triumfował starszy o dwa lata brat Januarego Jeremi. Kolejne, tym razem międzynarodowe starty, też były dla niego bardzo udane. Rok temu był członkiem ekipy, która na włoskim jeziorze Ledro zdobyła srebrny medal drużynowych mistrzostw Europy, natomiast w czerwcu w Crozon-Morgat we Francji zajął indywidualnie dziewiąte miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu, a w klasyfikacji zespołowej, do której zaliczały się wyniki dwóch najlepszych chłopców oraz dwóch najlepszych dziewcząt z każdej reprezentacji, biało-czerwoni wywalczyli drugą pozycję.
- Jestem żeglarzem, ale amatorem. Udało mi się namówić starszego syna, aby wziął udział w zajęciach naborowych prowadzonych przez ChKŻ Chojnice w szkole. Jeremi złapał bakcyla, a od niego żeglarską pasją zaraził się January. Obaj bracia trenują razem i się wspierają. W piątek ma trochę silniej wiać niż dzisiaj i Jeremi będzie pływał ze mną na łódce i pomagał bratu w kwestiach związanych z trymem, a także w taktycznych zagrywkach - zdradził tata Jeremiego i Januarego Paweł.Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.