Jeziorak Yacht Club wygrywa pierwsze regaty Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem wygrała pierwsze tegoroczne regaty zaliczane do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, które w dniach 14-15 lipca odbyły się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Partnerem tytularnym PEŻ jest NostriMaris - projekt Urzędu Morskiego w Szczecinie promujący poprawę bezpieczeństwa żeglugi przez m.in. budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.

W niedzielę zakończyły się zmagania w pierwszych tegorocznych zawodach z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Walka o końcowe zwycięstwo była bardzo zacięta i dwie ekipy toczyły bój do ostatniego wyścigu. Tam lepsza okazała się załoga PZU Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem, która wygrała siedem z trzynastu wyścigów, a w ostatnim przypłynęła druga, czym zapewniła sobie triumf.

Tyle samo punktów zgromadził Olsztyński Klub Żeglarski - Jabłkowski Sailing Team ze skiperem Piotrem Małeckim, ale pozostał na drugiej pozycji, ponieważ w decydującym o końcowej kolejności biegu był czwarty. Ekipa z Olsztyna sześć razy mijała linie mety jako pierwsza.

Z trzeciej lokaty nie ruszył się także SEJK Pogoń Szczecin - CM Contriuctions, gdzie dowodził Krzysztof Łobodziec. Jednak stanięcie na podium nie przyszło im wcale łatwo i zapewnili to sobie wygrywając dwa ostatnie wyścigi. Czwarta ekipa straciła do nich zaledwie jeden punkt.

W regatach wzięło udział 12 zespołów z 10 klubów z całej Polski. Regaty odbywały się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni była to flota jachtów Delphia24 (tak samo będzie w Sopocie w dniach 8-9 września), a w Szczecinie (28-29 lipca) i Świnoujściu (18019 sierpnia) na jachtach TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski, a pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League sailing-championsleague.com) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.