Kim Andersen: Gdynia ma świetne warunki do przeprowadzenia mistrzostw świata

19. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days zaszczycił swoją obecnością prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Kim Andersen wizytował jednocześnie arenę przyszłorocznych Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing. - Gdynia ma świetne warunki do przeprowadzenia tej imprezy - zapewnił 60-letni Duńczyk.

 - Staram się odwiedzać oraz rozmawiać z żeglarzami oraz działaczami, a prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera należy do tej grupy w World Sailing. Mieliśmy do omówienia kilka spraw, chciałem również przyjrzeć się regatom Volvo Gdynia Sailing Days, a także zobaczyć mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Upiekłem trzy pieczenie na jednym ogniu - stwierdził Andersen.

Prezydent World Sailing przyglądał się regatom VGSD także pod kątem zaplanowanych w przyszłym roku w Gdyni Mistrzostwom Świata Juniorów World Sailing. - Na początku każdego wydarzenia pojawiają się liczby, które dużo mówią o jego charakterze, ale dopiero będąc na miejscu można przekonać się jak to naprawdę wygląda oraz jak wspaniała oraz duża jest to impreza. A przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów to dla nas jedne z najważniejszych zawodów. To co zobaczyłem w Gdyni razem z informacją o planowanych zmianach utwierdziło mnie w przekonaniu, że to miasto ma świetne warunki do przeprowadzenia mistrzostw świata - dodał.

Duńczyk nie trafił w Polsce na najlepszą pogodę, ale jako wytrawny oraz zahartowany żeglarz nie narzekał na aurę. - Żeglarze potrzebują wiatru i nic poza nim się nie liczy. Jeśli jest wiatr, można pływać nawet w deszczu. Pogoda, z którą zetknąłem się w Gdyni, nie była dobra tylko do pakowania łódek, ale do żeglowania się nadawała - przyznał.

Na początku sierpnia w kraju prezydenta World Sailing odbędzie najważniejsza tegoroczna impreza, czyli mistrzostwa świata. - Z jednej strony będą to mistrzostwa wszystkich klas olimpijskich, a z drugiej pierwsza kwalifikacja krajów do igrzysk w 2020 roku w Tokio. Nie możemy się już ich doczekać, bo to będzie olbrzymie wydarzenie. Wiemy, że w Aarhus wystartuje co najmniej 1200 zawodników z ponad 80 państw - powiedział.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.