Kinder+Sport, czyli „Radość z ruchu” i radość z żeglowania

Przez cały czas trwania regat „Kinder+Sport-Puchar Trenerów” w klasie Optimist w Marinie Gdynia działała strefa żeglarska. - Głównym założeniem „Kinder+Sport” jest hasło „Joy of moving”, czyli „Radość z ruchu”. Chcieliśmy także zapoznać najmłodszych z podstawami żeglarstwa – wyjaśniła koordynator projektu „Kinder+Sport” na Polskę Magdalena Szozda.
- Głównym założeniem „Kinder+Sport” jest hasło „Joy of moving”, czyli „Radość z ruchu”. Nasze strefy działają przy różnych sportowych wydarzeniach, chociażby siatkarskich oraz tenisowych i wtedy ukierunkowane są na konkretną dyscyplinę. W Gdyni dzieci miały zapoznać się z podstawami żeglarstwa, ale w Strefie „Kinder+Sport” nie brakowało zajęć edukacyjnych i ruchowych. Nie nastawiliśmy się na rywalizację, tylko na dobrą zabawę, bo chcemy, żeby sport kojarzył się z czymś przyjemnym i sympatycznym. Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci staną się aktywne i będą go uprawiać w różnych okolicznościach – powiedziała Magdalena Szozda.
W Gdyni najmłodsi mieli okazję pod okiem wykwalifikowanej kadry przejść przyspieszony kurs żeglarstwa. Zaczęli go na lądzie, gdzie zapoznali się z budową łódki, a skończyli na wodzie w roli sternika.
- Był też etap pośredni w postaci symulatora, na którym dzieci uczyły się sterować i reagować na wiatr. Zabieraliśmy również początkujących żeglarzy w krótkie rejsy na trasę regat „Kinder+Sport-Puchar Trenerów” w klasie Optimist, gdzie mogli zobaczyć, że to czego się nauczyli podczas tych zajęć ma swoje odzwierciedlenie w zawodach i nic nie stoi na przeszkodzie, aby za rok czy dwa sami wzięli w nich udział. W Strefie „Kinder+Sport” można się było również pobawić zdalnie sterowanymi łódkami w basenie, a także sprawdzić się w strefie multisportowej - dodał koordynator programu „Kinder+Sport” z ramienia Polskiego Związku Żeglarskiego Maciej Szafran.


Kinder+Sport po raz pierwszy był partnerem Pucharu Trenerów w klasie Optimist. Dzięki temu nie pobierano wpisowego, każdy uczestnik otrzymał atrakcyjny pakiet startowy, dyplom i medal za udział, natomiast na wartościowe nagrody mogli liczyć najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach.
- Nasza współpraca jest wyjątkowo udana i chcemy ją kontynuować. Za rok podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days Strefa „Kinder+Sport” będzie większa i bardziej urozmaicona – zapewniła Magdalena Szozda.
Z tego mariażu zadowolony jest także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. - Bardzo się cieszę z rozpoczęcia tej współpracy, bo to świetny program. Razem z firmą Ferrero zapewniliśmy liczne atrakcje dla dzieci oraz ich rodziców nie tylko na wodzie, ale głównie na brzegu. Mam nadzieję, że za sprawą Strefy „Kinder+Sport” udało nam się skutecznie promować żeglarstwo, dzięki czemu wielu młodych ludzi pojawi się w klubach, a ich opiekunowie również zapałają miłością do żeglowania. Ma to być program długofalowy, bo z obu stron jest wielka wola kontynuowania i rozwijania tej kooperacji. Przedstawiciele władz naszego partnera gościli w Gdyni, gdzie sporo już dyskutowaliśmy i zarzucaliśmy się pomysłami jak ona powinna wyglądać w przyszłości – przyznał Tomasz Chamera.


Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.