Kolejne rozstrzygniecia w Pucharze VGSD

W niedzielę zakończyła się rozgrywana w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days dwudniowa rywalizacja w Pucharze VGSD w klasach Micro, Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650 oraz Latający Holender.

W sobotę i niedzielę odbywał się także Puchar VGSD. Podobnie jak w ubiegłym roku trofeum w klasie Micro trafiło do Piotra Tarnackiego i jego załogi z Ocean Challange YK, którą tworzą Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk. Ten tercet po zwycięstwo sięgnął w imponującym stylu wygrywając komplet siedmiu wyścigów. I trudno się dziwić dominacji Tarnackiego na krajowych wodach, kiedy jest on w tej klasie siedmiokrotnym mistrzem świata. Drugie miejsce zajęli Rafał Sawicki i Joanna Mariańska (YC Sopot), a trzecie Maciej Twarowski, Mirosław Zając i Roman Walczk (YC Rewa).

W klasie Delphia 24 ubiegłorocznego sukcesu nie powtórzył Mariusz Trzciński i tym razem nie wygrał rywalizacji. 39-letni sternik, z którym pływali Błażej Łukomski, Paweł Kurzawa i Bartosz Zachciał, zajął co prawda trzecie miejsce, ale i tak główne trofeum powędrowało do klubu JKW Poznań. Triumfował najstarszy w stawce, 55-letni skiper Piotr Kowalewski, a zwycięską załogę tworzyli ponadto Dominik Rosiński, Rafał Trzciński i Jerzy Domański. Ten kwartet wygrał pięć z siedmiu wyścigów i dwa razy był drugi. Poznaniaków przedzielił team SRD 24, który w zeszłym roku także uplasował się na drugiej pozycji. Tworzyli go Marcin Pietrzak (Spójnia Warszawa), Michał Buszmicz, Paweł Tokarczyk i Marcin Dembowski. Na czwartej pozycji uplasował się Waldemar Sałata, który w załodze miał utytułowanych zawodników z olimpijskiej klasy 49er, Pawła Kołodzińskiego, Jacka Nowaka i Krzysztofa Mongirda.

Marcin Styborski nie oddał Pucharu VGSD w klasie Scandinavia/Skippi 650. W zeszłej edycji regat 37-letni sternik YC Rewa i KU AZS Politechnika Gdańska wywalczył to trofeum razem z Jakubem Padzikiem i Sławomirem Tomczyńskim, a teraz w skład jego załogi wchodzili Piotr Wawrzewski i Marcin Murmyło. Na drugiej pozycji uplasowali się Dominik Ostrowski i Łukasz Jazgarski (MKS Dwójka Warszawa), a na trzeciej Michał Pałasz, Michał Koziński i Marcin Ossowski.

Z kolei Jacek Tyszkiewicz okazał się najlepszy w klasie Latający Holender. W zeszłym roku zawodnik YKP Warszawa pływał z Adrianem Górką, a teraz jego załogantem był Damian Bernaciak (YKP Warszawa). Zwycięski duet wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Dwa pierwsze starty zakończyły się co prawda zwycięstwem Mateusza Chrobaka i Wojciecha Żarowa, ale ostatecznie zajęli oni trzecią pozycję. Nad drugim stopniu podium zameldowali się reprezentanci Spójni Warszawa Paweł Świderski i Marcin Zawistowski. Latający Holender to stara olimpijska klasa, w której zdobywano medale na igrzyskach w latach 1960 - 1992.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.