Lasery wykonały 50 procent normy

Pod znakiem kapryśnej pogody, a zwłaszcza niesamowicie zmiennego wiatru, upłynął pierwszy dzień zmagań w jednej z najważniejszych konkurencji 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days, czyli mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial. 245 zawodników z 33 krajów wykonało w sobotę tylko 50 procent normy, bo zamiast dwóch rozegrało jeden wyścig.
Wśród 65 dziewcząt z 21 krajów w klasyfikacji generalnej pierwsza jest Brytyjka Stephanie Wingeatt, a kolejne miejsca zajmują Juli Baruch z Izraela i Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). W kategorii do 16 lat prowadzi Niemka Ellen Wittenberg, druga jest Rosjanka Elizawieta Borowkowa, a trzecia Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). Tuż obok podium plasuje się Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań). 
Z kolei w gronie 180 chłopców z 32 państw na czele znajdują się zwycięzcy wyścigów w swoich flotach, Grek Dimitris Papadimitriou, Finn Nooa Laukkanen oraz Francuz Jimmy Marchand. Wśród zawodników do 16 lat liderem jest Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), który wyprzedza Węgra Balazsa Argay'a oraz Włocha Francesco Nicola.
W programie regat jest 12 wyścigów i aby wykonać zaplanowaną normę w niedzielę przewidziano po trzy starty. Początek o 12.