Lasery zainaugurowały 19. edycję Volvo Gdynia Sailing Days

Przedstawiciele klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7 zainaugurowali w poniedziałek 25 czerwca rozgrywane po raz 19. regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Pierwszego dnia na Zatoce Gdańskiej pojawiło się 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski, którzy rywalizują w Pucharze Miasta Gdyni, a w klasie Laser Standard dodatkowo o tytuł mistrza Polski juniorów.

W poniedziałek żeglarze musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem sprzyjające warunki pojawiły się dopiero po godzinie 16:00. Nie przeszkodziło to jednak rozegrać w tej ostatniej konkurencji trzech wyścigów. W gronie 31 zawodników najlepiej radzi sobie Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR"Niegocin"Giżycko), który wygrał dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim był piąty. Na kolejnych pozycjach plasują się Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa) i Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk).

Stawkę 29 zawodniczek w klasie Laser Radial otwiera Dunka Anna Munch, druga jest Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), a trzecia Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice). Zawodniczka z Półwyspu Jutlandzkiego dwa razy dopłynęła na metę na drugiej pozycji, ale zapewne nie prowadziłaby, gdyby Magdalena Kwaśna (ChKŻ) zdecydowała się wziąć udział w drugim wyścigu. Ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów do lat 21 okazała się bowiem najlepsza w pierwszej próbie, ale z drugiego startu zrezygnowała.

- Regaty o Puchar Miasta Gdyni mają być dodatkiem do treningu i dobrym treningiem. W ogóle mam się nie stresować, a założenie jest takie, że dostosowujemy te zawody pod siebie, a nie nasz plan pod ich harmonogram. Dlatego nie wezmę udziału we wszystkich wyścigach. Zresztą po pierwszym dzisiejszym starcie odłączyłam się od floty i przez chwilę popływałam sama. Wygrałam ten wyścig, co może nie było nadrzędnym celem, jednak na pewno cieszy. Dobre miejsce jest przecież wypadkową dobrej żeglugi, a o to w tym wszystkim chodzi - wyjaśniła Kwaśna.

W tej samej konkurencji wśród 31 panów prowadzi mistrz Europy w klasie Optimist z 2013 roku oraz triumfator ostatnich regat Kieler Woche w kategorii Open Tytus Butowski, który dwa razy pierwszy dotarł na linię mety. Reprezentant AZS AWFiS Gdańsk wyprzedza Wojciecha Kamińskiego (JKW Poznań) oraz swojego klubowego kolegę Davida Gdańca.

Najliczniejsza flota ściga się w klasie Laser 4.7. Na starcie stanęło 67 chłopców, a liderem jest ubiegłoroczny wicemistrz Europy w klasie Optimist Igor Kuczys (MKŻ Arka). Drugą lokatę zajmuje Przemysław Machowski (MKS Dwójka), a na trzeciej pozycji plasuje się Białorusin Iwan Mszeński. Wśród dziewcząt oba wyścigi wygrała Laura Szulc (ChKŻ), druga w generalnej klasyfikacji jest Amelia Dziąba (MBSW/UKŻR"Niegocin"Giżycko), a trzecia Marcelina Korszon (UKS Fir Warszawa).

Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę - w planie jest rozegranie dziewięciu wyścigów.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.