Lasery zainaugurowały Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Przedstawiciele klasy Laser Standard i Laser Radial rozpoczęli w poniedziałek 18. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days. 11 zawodniczek i 22 zawodników do środy rywalizować będzie w mistrzostwach Polski w sprincie. W środę wszyscy zaliczyli po pięć wyścigów.
Te zmagania były bardzo dobrze widoczne z Mariny Gdynia oraz Plaży Śródmieście. - Zachodni wiatr, który wiał z siłą do 20 węzłów sprawił, że mogliśmy ustawić trasę blisko brzegu – wyjaśnił sędzia główny zawodów Sebastian Wójcikowski.

Panowie byli podzieleni na cztery floty i po czterech najlepszych zawodników zakwalifikowało się do czołowej „16”. Ta grupa we wtorek rywalizować będzie, także w czterech grupach, w pięciu ćwierćfinałowych startach, a do półfinałów awansuje po dwóch żeglarzy. Według innego systemu ścigają się panie. Przez dwa dni, w czasie których także rozegrają 10 wyścigów, mają zaplanowane eliminacje i po nich wyłoniona zostanie ósemka półfinalistek.

Decydujące wyścigi odbędą się w środę. W półfinale przewidziano po dwa starty, z których dwóch najlepszych zawodników zamelduje się w finale. Walka o medale rozstrzygnie się w jednym wyścigu. W poniedziałek najlepiej radzili sobie Wiktoria Walter (UKŻ Wiking Toruń), Katarzyna Harc, Kacper Błaszczyk (oboje TS Kuźnia Rybnik), bliźniacy Sebastian i Kacper Mazurek (AZS UW Warszawa) oraz Damian Kosmalski (ChKŻ Chojnice). Ta pierwsza wygrała cztery, natomiast pozostali triumfowali w trzech wyścigach.
We wtorek kolejność startów będzie odwrotna. Pierwsze na wodę zejdą panie, a po nich do rywalizacji przystąpią mężczyźni.