MŚ do lat 21: Australijka zastąpiła Australijkę, zmienne szczęście Polaków

Po drugim dniu mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na czele cały czas znajduje się Australijka. Prowadzącą po dwóch wyścigach Marę Stransky zmieniła jednak w środę Zoe Thomson. Wśród juniorów w klasie Laser Standard pierwsze miejsce stracił Turek Berkay Abay, a nowym liderem został Niemiec Philipp Loewe. Polki nieznacznie obniżyły swoje notowania, awans zanotowali natomiast nasi juniorzy.

We wtorek Mara Stransky wygrała oba wyścigi, ale w środę była dopiero 42. i 19., przez co w klasyfikacji generalnej spadła na szóste miejsce. Nową liderką została jej rodaczka Zoe Thomson, która uplasowała się na drugiej i pierwszej pozycji, a kolejne lokaty w stawce 73 zawodniczek z 30 państw zajmują Dunka Anna Munch i Włoszka Carolina Albano. Biało-czerwone zanotowały spadek. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnce) dotarła na metę na 21. oraz 41. pozycji i ogólnie jest trzynasta, natomiast Katarzyna Harc zajęła 17. oraz 54. miejsce i jest dwudziesta pierwsza. Polki zajmowały po wtorkowych zmaganiach odpowiednio szóstą i osiemnastą lokatę.

- Czasami jeden błąd wymusza kolejne i tak też było w moim przypadku w drugim dzisiejszym starcie. Takie wyścigi się jednak zdarzają, dlatego trzeba szukać pozytywów w złych rzeczach i wyłapywać błędy, żeby ich później nie popełnić. Ich limit w tych mistrzostwach już wyczerpałam, bo ten wyścig poszedł na odrzutkę, która jest tylko jedna. Mam nadzieję, że zaliczyłam jednorazową wpadkę i w kolejnych dniach będą pływała równo - stwierdziła reprezentantka TS Kuźnia Rybnik.

W środę uczestnicy mistrzostw długo musieli czekać na sprzyjające warunki. Żeglarze zeszli na wodę dopiero o 14:30, ale w tych realiach dobrze odnaleźli się nasi juniorzy. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) awansował z ósmej na czwartą pozycję, a Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin) z osiemnastej na trzynastą. Drugiego dnia mistrzostw Rodziewicz był czternasty oraz czwarty, natomiast jeden z najmłodszych uczestników regat, liczący 17 lat Klimaszewski zanotował falstart przy czarnej fladze (ten wyścig poszedł na odrzutkę), a następnie wywalczył trzecie miejsce.

W środę prowadzenie stracił Turek Berkay Abay, który spadł na szóstą lokatę. Nowym liderem został Niemiec Philipp Loewe, drugi jest Węgier Jonatan Vadnai, a trzeci kolejny reprezentant Niemiec Max Wilken. Wśród juniorów rywalizuje 138 zawodników z 40 krajów. Medalistów poznamy w niedzielę, w planie jest rozegranie 12 wyścigów.

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.