Maciej Streubel prowadzi po pierwszych wyścigach Pucharu Trenerów VGSD 2020

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days ruszyły na dobre! Z powodu braku wiatru w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B, ale drugiego dnia 21. edycji tej imprezy najmłodsi żeglarze dwa razy stanęli na starcie. Te zmagania zakończą się w środę, a na czele 116 zawodników do 13 lat znajduje się Maciej Streubel.

W pierwszym wyścigu 12-letni reprezentant YKP Gdynia dopłynął na linię mety czwarty, ale drugim zajął pierwsze miejsce.

- W inauguracyjnym starcie byłem drugi na pierwszej boi, ale siadł wiatr, a ja straciłem koncentrację i spadłem o dwie lokaty. Początek drugiego wyścigu nie był w moim wykonaniu zbyt udany, bo zanotowałem bardzo słaby start. Cała grupa na mnie wpłynęła i znalazłem się na końcu stawki. Udało mi się jednak wybrnąć z tej sytuacji, bo na pierwszej boi byłem 10, a na drugiej już siódmy. Systematycznie odrabiałem straty i na metę dopłynąłem jako trzeci, jednak dwóch pierwszych chłopaków popełniło falstart i zostało zdyskwalifikowanych. Długo czekaliśmy na kolejny start, ale zrobiła się flauta i wróciliśmy na brzeg. Aby regaty zostały zaliczone muszą się odbyć trzy wyścigi i wierzę, że uda się je rozegrać. Zrobię też wszystko, aby w środę nie oddać pierwszego miejsca - zapewnił Maciej Streubel.

Na drugiej pozycji plasuje się młodszy o dwa lata Stanisław Wróblewski (AZS UW Warszawa), a na trzeciej najlepsza z dziewczyn 12-letnia Zofia Glaza (UKŻ Opti CWM Gdynia).

- Jestem zadowolony z siebie, chociaż mogło być lepiej. Trochę „spaprałem” pierwszy wyścig, bo byłem dopiero dziewiąty, a liczyłem na zdecydowanie lepsze miejsce. Poza tym było całkiem „spoczko”. Czasami przychodziły mocniejsze „kopy”, ale generalnie wiatr był umiarkowany. W środę mam dwa zadania do wykonania. Zamierzam pływać jak najlepiej, aby wyprzedzić lidera, ale jeśli nie uda mi się tego dokonać, to chcę zachować miejsce na podium – zapowiedział Wróblewski, który trenuje żeglarstwo od czterech lat, a po zakończeniu pływania w klasie Optimist planuje „przesiąść się" do klasy 420.

Zwycięzców rywalizacji najmłodszych żeglarzy poznamy w środę, natomiast w czwartek w ramach Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczną się mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Zawodnicy mają za sobą pierwsze treningi na Zatoce Gdańskiej, natomiast triumfatorzy tych zmagań wyłonieni zostaną w sobotę.


Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.