Magdalena Kwaśna: Za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału nie było

Najwyżej z polskich zawodniczek w mistrzostwach świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial sklasyfikowana jest Magdalena Kwaśna. Po pierwszym dniu imprezy, która rozgrywana jest w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, reprezentantka ChKŻ Chojnice zajmuje siódmą lokatę. - Za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału nie było - przyznała ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów z Nieuwpoort.

W inauguracyjnym starcie Kwaśna była dziewiąta, a w kolejnym zajęła 12. lokatę. - Pływałam stabilnie, za mną dwa przyzwoite wyścigi, ale szału i rewelacji nie było. Nie chciałam żeglować asekurancko, bo nie obrałam takiej taktyki, ale tak to finalnie wyszło. W obu wyścigach wydawało się, że nadrabiam, że będzie lepiej, ale to jest Gdynia. Przez moment płyniesz dobrze, ale za chwilę sytuacja zmienia się na twoją niekorzyść - stwierdziła.

Chojniczanka jest jedyną zawodniczką rywalizującą w Gdyni, która w zeszłym roku stanęła w tej imprezie na podium. W belgijskiej miejscowości Nieuwpoort była trzecia. - Nie zmienia to faktu, że w tych regatach rywalizuje wiele bardzo dobrych zawodniczek, dochodzą też nowe dziewczyny, po których nie wiadomo, czego się można spodziewać. Poza tym dzisiaj silnego wiatru było jak na lekarstwo, a młodsze żeglarki, które nie są doświadczone i tak sprawne fizycznie jak starsze koleżanki, czują się w nim pewniej i w takich warunkach upatrują swojej szansy - skomentowała.

Po dwóch wyścigach stawkę 73 zawodniczek z 30 krajów otwiera Australijka Mara Stransky, druga jest Włoszka Carolina Albano, a trzecia Norweżka Caroline Rosmo. Na 18. pozycji plasuje się Katarzyna Harc.

W planie jest rozegranie 12 wyścigów, a medalistów mistrzostw poznamy w niedzielę.

Magdalena Kwaśna znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.