Medale Mistrzostw Polski O'pen Skiff i Pucharu Miasta Gdyni rozdane!

We wtorek w regatach Gdynia Sailing Days zakończyły się mistrzostwa Polski w sprincie w klasie O’pen Skiff, rozstrzygnęła się także rywalizacja w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7.
Z dwoma medalami w klasie O’pen Skiff wyjechał z Gdyni Wojciech Henryk Komenda. W niedzielę reprezentant Sailing Legii Warszawa został wicemistrzem Polski juniorów młodszych, natomiast we wtorek okazał się najlepszy w sprincie. W poniedziałek Komenda wygrał cztery wyścigi i raz był drugi, natomiast drugiego dnia regat triumfował w jednym wyścigu, zajął też drugie, trzecie i czwarte miejsce.

„Dla mnie warunki były trudniejsze niż wczoraj, bo nie potrafiłem dobalastować łódki, ale generalnie żeglowało się łatwiej, bo w poniedziałek trzeba było szukać szkwałów, a dzisiaj pływało się na zmianki. Mocno napierał na mnie kolega z Warszawy i obawiałem się, że może mnie wyprzedzić, ale na szczęście tak się nie stało” – zrelacjonował zwycięzca.
13-letni klubowy kolega czołowej deskarki świata i medalistki olimpijskiej z Londynu z 2012 roku w klasie RS:X Zofii Klepackiej nie ogranicza się tylko do rywalizacji w tej klasie.

„Na O’pen Skiff pływam drugi sezon, ale pięć lat trenuję także w klasie Optimist. Łączę te dwie łódki, dzięki czemu mogę lepiej rozwijać swoje żeglarskie umiejętności. Mój trener twierdzi, że niektórych rzeczy nie nauczę się pływając tylko na O’pen Skiff, ale ta zasada działa również w drugą stronę. Te dwie klasy bardzo dobrze się uzupełniają, jednak teraz rywalizować będę na Optimiście. Najpierw czekają mnie regaty w Charzykowach, a następnie w Pucku” – dodał Komenda, za którym uplasowali się Józef Krasowski (Sail & Ski Klub Warszawa) i Piotr Kuźniarski (Horn Kraków).

Trwające trzy dnia zmagania zakończyli również żeglarze startujący w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser – Standard, Radial oraz 4.7.

Na łódce z największym żaglem rywalizowało 42 zawodników z siedmiu krajów, a całe podium obsadzili obcokrajowcy – zwyciężył Niemiec Julian Hoffmann, drugi był Duńczyk Johan Schubert, a trzeci rodak triumfatora Philip Walkenbach. Najlepszy z Polaków Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin) zajął piątą lokatę.
W gronie 36 żeglarzy w klasie Laser Radial pierwszą pozycję wywalczył Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia), natomiast wśród kobiet zwyciężyła druga w klasyfikacji generalnej Czeszka Klara Himmelova. Kolejne pozycje przypadły Nawojce Ślusarskiej (Mewa Poznań) i Kindze Brzósce oraz Dominikowi Śliwińskiemu (oboje MKŻ Arka Gdynia) i Stefanowi Marciniakowi (OŚ AZS Poznań).

- Dzisiaj żeglowało mi się gorzej niż w poniedziałek, bo lepiej się czuję, kiedy słabiej wieje. W dodatku pojawiła się fala, która także utrudniała mi pływanie. Na szczęście wczoraj wygrałem dwa wyścigi i udało mi się utrzymać prowadzenie - skomentował Ławicki.47 uczestników ścigało się w klasie Laser 4.7, a na najwyższym stopniu podium stanęli Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice) i trzecia ogólnie Danuta Grudzień (UKS Silesia Opty Chełm Śląski). Wyprzedzili oni Aleksandrę Borucką (OŚ AZS) i Jankę Dmochowską (MKŻ Arka) oraz Brytyjczyka Maximiliana Steele i Maksymiliana Kruczyńskiego (OŚ AZS Poznań).