Melzacka i Łoboda: W złotej flocie jest mniejsze ciśnienie

W jedynym wtorkowym wyścigu mistrzostw Europy w klasie 49erFX, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) zajęły drugą pozycję i w klasyfikacji generalnej plasują się w gronie 48 załóg z 23 krajów na szóstym miejscu. - Jesteśmy już we flocie złotej, a w niej jest mniejsze ciśnienie - powiedziała Melzacka.

- Z dotychczasowych startów jesteśmy bardzo zadowolone, chociaż nie ukrywam, że w tych wyścigach popełniłyśmy bardzo dużo błędów. Stanowimy jednak młodą załogę, sporo się uczymy i z każdego wyścigu wyciągamy mnóstwo wniosków. A jeśli przy okazji uda się przypłynąć na dobrym miejscu, jesteśmy podwójnie zadowolone. Ważne jest także to, że pływamy i ćwiczymy w bardzo dobrym i zgranym teamie, z Madeleine i Nadią Zielińskimi oraz trenerem Tomaszem Stańczykiem. Wzajemnie się napędzamy, motywujemy i bardzo dobrze dogadujemy - zapewniła Melzacka.

We wtorek w kobiecym skiffie rozegrano tylko jeden z trzech zaplanowanych wyścigów. Polki zajęły w nim drugie miejsce i w środę rozpoczną rywalizację w złotej flocie o medale. - Po pierwszym dzisiejszym wyścigu wiatr siadł i prawie w ogóle go nie było. Przychodziły jakieś szkwały, ale były niestabilne i nie udało się ustawić trasy. Oczywiście chciałyśmy dalej pływać i pójść za ciosem, ale trzeba się pogodzić z faktami, czyli z tym co daje nam los i komisja sędziowska. Teraz będziemy ścigać się z najlepszymi załogami, ale w złotej flocie czasami łatwiej się żegluje niż we wcześniejszych wyścigach. Nie ma bowiem takiego ciśnienia jak w eliminacjach. A my dalej będziemy starały się dobrze wykonać swoją robotę - dodała Łoboda.

Po ośmiu wyścigach na czele nadal znajdują się Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, a kolejne miejsca zajmują Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth oraz siostry Carla i Marta Carrasco z Hiszpanii. Na 15. pozycji sklasyfikowane są bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn). Medalistów tej konkurencji poznamy w piątek.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.