Mistrzostwa Polski w sprincie zainaugurowały 20. edycję Volvo Gdynia Sailing Days

Mistrzostwa Polski w sprincie w klasach 29er, L’Equipe i Optimist oraz rywalizacja w Pucharach Miasta Gdyni i VGSD rozpoczęły w poniedziałek 22 lipca 20. edycję regat Volvo Gdynia Sailing Days.
W klasie 29er na pierwszym miejscu znajdują się Marceli Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia), którzy wyprzedzają Aleksandrę Wirzinkiewicz i Zuzannę Mróz (Nauticus YC Olsztyn) oraz uczestników ostatnich Młodzieżowych Mistrzostw Świata Sławomira Kapałkę (YKP Gdynia) i Jakuba Gołębiowskiego (MOS SSW Iława). Z kolei w klasie L’Equipe najlepiej radzili sobie Dominika Fajdasz i Leon Sapijaszko (Spójnia Warszawa), na drugiej pozycji plasują się Jakub Częczek i Aleksander Warno (Nauticus YC Olsztyn), a na trzeciej Mateusz Dobrzyński i Adam Strelau (Spójnia).

Także sześć wyścigów mają za sobą zawodnicy rywalizujący w klasie Optimist. Liderami są Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Mateusz Gigielewicz (Giżycka Grupa Regatowa), a kolejne miejsca zajmują Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) i Alicja Michalewska (Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie) oraz Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice) i Filip Jarosiewicz (YKP Gdynia).

Medaliści mistrzostw Polski w sprincie wyłonieni zostaną we wtorek, natomiast w środę rozstrzygną się zmagania w Pucharach Miasta Gdyni i Volvo Gdynia Sailing Days. O to pierwsze trofeum walczą żeglarze w klasie Laser – Standard, Radial oraz 4.7. W Standardzie prowadzi Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), w Radialu pierwsze miejsce zajmują Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) – uczestniczka Młodzieżowych Mistrzostw Świata wygrała komplet trzech wyścigów, i Mikołaj Silny (SEJK Pogoń), natomiast w 4.7 na czele znajdują się reprezentanci Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Klara Sobczak (ChKŻ) i Maciej Panaś.

Rywalizację w Pucharze Volvo Gdynia Sailing Days zdominowali zawodnicy sopockich klubów. W katamaranach stawkę otwierają żeglarze UKS Navigo – Jakub Surowiec w klasie A-Class oraz Kacper Barszczyk i Iwo Czarnecki w klasie Hobie Cat 16. Z kolei w Kiteboardingu pierwszy jest Jakub Jurkowski (SKŻ Ergo Hestia).
We wtorek do walki o medale w mistrzostwach Polski w sprincie przystąpią deskarze – w klasie RS:X do lat 19 oraz w klasie Bic Techno.


Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.