Nadpływają regaty Volvo Gdynia Sailig Days!

Volvo Gdynia Sailing Days, największa impreza żeglarska w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 17 sierpnia – 6 września. Po raz dziewiąty z rzędu strategicznym partnerem imprezy jest firma Volvo Car Poland. W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn.
To najważniejsze imprezy w ramach tegorocznego Volvo Gdynia Sailing Days, ale w czasie trzytygodniowej imprezy na wodzie zobaczymy praktycznie całe spektrum żeglarstwa regatowego. Do rywalizacji w regatach różnej rangi przystąpią bowiem żeglarze w 20 klasach regatowych: Laser, Laser Radial, Optimist, Techno, L'Equipe, Cadet, RS:X, 29-er, 49er, 49erFX, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Katamarany Open, Delphia 24OD, czy wspomniane na początku klasy Micro, Finn i 470. W programie zawodów są również zmagania w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych oraz regaty o mistrzostwo Polski klas olimpijskich, zatem na akwenie zobaczymy najlepszych polskich żeglarzy, poza klasą RS:X, która swoje mistrzostwa Polski rozegrała w lipcu w Sopocie.- Organizacja tak dużej imprezy w dobie pandemii nie jest łatwa, ale nie po to włożyliśmy tyle wysiłku w opracowanie procedur umożliwiających odblokowanie regat, by się poddawać. W tym roku motywem przewodnim regat jest bezpieczeństwo. Musimy działać w ramach obowiązujących przepisów, stąd też nie odbędą się tradycyjne imprezy towarzyszące na brzegu. Tradycyjnie już zadbaliśmy o mocne akcenty sportowe. Volvo Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy. Bardzo dziękuję wszystkim partnerom, w tym firmie Volvo Car Poland za to, że w tych trudnych czasach są z nami. Cieszę się bardzo, że razem z Volvo i z miastem Gdynia możemy budować markę największej i najlepszej imprezy żeglarskiej w Polsce, jaką bez wątpienia jest Volvo Gdynia Sailing Days. Jestem szczęśliwy, że nasza współpraca trwa, bo polskie żeglarstwo na tym korzysta w wymierny sposób – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Nie ma na świecie takiej drugiej marki samochodowej, która byłaby tak silnie związana z żeglarstwem jak Volvo. Można powiedzieć, że żeglarstwo jest wpisane w DNA Volvo. Świadczy o tym nie tylko zaangażowanie w liczne, żeglarskie projekty na całym świecie, ale też fakt, że marka przez wiele lat organizowała regaty Volvo Ocean Race. Długoletnie partnerstwo i zaangażowanie w Gdynia Sailing Days świadczy o tym, że Volvo traktuje mecenat nad żeglarstwem jako misję.- Volvo Gdynia Sailing Days to największe regaty w Polsce gromadzące co roku tłumy fanów żeglarstwa. Wspieramy je już po raz dziewiąty. Bardzo cieszymy się, że mimo pandemii to ważne wydarzenie nie zostało odwołane, lecz jedynie przesunięte. Wierzymy, że jest to prawdziwa kuźnia talentów, z której będą wywodzić się przyszli mistrzowie świata i olimpijczycy. I to jest dla nas źródłem największej satysfakcji – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland, a jednocześnie Head of EMEA Offer&Launch w strukturach Volvo Cars.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days pierwotnie miały się odbyć w dniach 4-19 lipca 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa Covid-19 zmieniła plany organizatorów. Na szczęście impreza nie została odwołana, a jedynie przesunięta, co wymagało dużego wysiłku organizacyjnego i szerokich konsultacji z krajowymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami klas regatowych.

- Volvo Gdynia Sailing Days to wydarzenie, które na stałe wpisało się w gdyński kalendarz imprez sportowych. Niezmiernie cieszę się, że również w tym roku, pełnym zawirowań, żeglarze wypłyną na wody zatoki. Rozpoczynamy trzecią dekadę przygody z tymi niezwykle atrakcyjnymi i prestiżowymi regatami. Jestem przekonany, że tradycyjnie nie zabraknie emocji i fantastycznych wrażeń – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Regaty w tym roku będą wyjątkowe, bo wyjątkowa jest rzeczywistość zdominowana przez pandemię. Przy organizacji regat, Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni muszą brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, trenerom, sędziom i innym uczestnikom imprezy. Dlatego też w tym roku organizatorzy nie planują imprez towarzyszących, a w miasteczku regatowym zlokalizowanym w gdyńskiej marinie jachtowej obowiązywać będą specjalne procedury i zasady bezpieczeństwa.PROGRAM VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2020

(Pierwszy start każdego dnia regat zaplanowany jest na godzinę 11:00)

  • 17-19.08 Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów kl. OPP B (Optimist)
  • 20-22.08 Mistrzostwa Polski kl. 49er, 49erFX, Nacra17, 470, O’pen Skiff
  • 23-29.08 Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (U24) kl. 470
  • 24-29.08 Mistrzostwa Świata kl. Micro
  • 28-30.08 Mistrzostwa Polski kl. Finn, Laser Radial, Laser Standard
  • 29-30.08 Puchar VGSD kl. Nacra17, HC-16, Open (katamarany), A-Class
  • 30-31.08 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. 29er, Optimist, Techno, RS:X, L’Equipe
  • 30.08-06.09 Mistrzostwa Europy kl. Finn, Finn Masters oraz U23
  • 05-06.09 Puchar VGSD kl. Delphia 24OD, Skippi, Puchar Polski Jachtów Kabinowych


Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.