Olimpijczycy na starcie mistrzostw Polski w sprincie w klasie RS:X

W znakomitej obsadzie odbędą się mistrzostwa Polski w sprincie w windsurfingowej klasie RS:X. W niedzielę na starcie staną mistrzowie świata olimpijczycy, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Ten duet jest na ostatniej prostej przygotowań do igrzysk – 25 lipca wyleci do Rio de Janeiro, gdzie 8 sierpnia rozpocznie się walka o medale.

- Przed wyjazdem do Brazylii ćwiczymy w Trójmieście. W sobotę mieliśmy zajęcia w Gdyni, a w niedzielę weźmiemy udział w zawodach. Nie ukrywam, że traktuję ten start stricte treningowo, ale bardzo lubię wygrywać i na pewno zrobię wszystko, aby zostać mistrzem Polski w sprincie – zapewnił Myszka.

Z podobnym nastawieniem zamierza w niedzielę przystąpić do rywalizacji Białecka. - Dla mnie również będzie to dobry trening. Mam jednak taki charakter, że staram się wygrywać w każdych okolicznościach, zatem nie ma większego znaczenia, czy rywalizujemy na treningu, czy też w oficjalnych regatach. Zawsze chcę być najlepsza.Te zawody mają jednak tę zaletę, że emocje i mobilizacji są w nich zdecydowanie większe niż w podczas zwykłych zajęć. Poza tym nasi konkurenci na pewno spróbują wykazać nad nami swoją wyższość i dzięki temu w niedzielę będzie można dobrze przepompować krew – stwierdziła sopocianka.

Mistrzyni świata będzie miała jednak poważną konkurentkę do złotego medalu. Do udziału w mistrzostwach szykuje się również Zofia Klepacka (YKP Warszawa). - Jestem sparingpartnerką Gosi i pomagam jej, aby w jak najlepszej formie pojechała na igrzyska. Jednak to, że razem trenujemy nie oznacza, że nie będę chciała jej pokonać. Nie startowałam co prawda w regatach o takiej formule, ale do tej pory wygrywałam wszystkie mistrzostwa Polski seniorek, a to również do czegoś zobowiązuje – przyznała srebrna medalistka ostatnich mistrzostw Europy w Helsinkach.

Przedstawiciele innych klas olimpijskich w krajowym championacie rywalizują w Gdyni już od piątku. W klasie Laser Standard (startuje 30 żeglarzy) i Laser Radial (14) oraz Finn (14) na placu boju pozostało po ośmiu zawodników, którzy w niedzielę rozegrają wyścigi półfinałowe – do finału awansuje po dwóch najlepszych. Z dziewięciu załóg w klasie 470 wyłoniono już czwórkę finalistów, natomiast w klasie 49er, w której rywalizują cztery duety, ostatniego dnia mistrzostw zaplanowano trzy wyścigi.