Pierwsze Grand Prix Klasy 2020 na Volvo Gdynia Sailing Days

Żeglarze z całej Polski wystartują już dzisiaj w regatach Grand Prix Klasy 2020, organizowanych w ramach Pucharu Volvo Gdynia Sailing Days. Rywalizacja na wodach Zatoki Gdańskiej potrwa dwa dni.
Jachty klasy 2020 uczestniczyły w tym sezonie w kilku imprezach, m.in. w Pucharze Jezior Chmieleńskich, Pucharze Korsarza, Toyota Hybrid Cup Płock 2020 oraz w towarzyskich Regatach o Puchar Jana w klasie 2020. W weekend 29-30 sierpnia w Gdyni odbędzie się Grand Prix Klasy 2020, które będzie największą imprezą dla łódek tej klasy w tym roku.

– Cieszymy się, że do Grand Prix Klasy 2020 zgłosili się żeglarze z różnych stron Polski – mówi Marta Wasążnik, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020. – To dowód, że klasa 2020 rozwija się dynamicznie. Mam nadzieję, że w weekend pogoda dopisze, a regaty przyniosą dużo sportowych emocji.

W imprezie wystartują żeglarze m.in. z Jachtklubu Morskiego Roda z Gdyni, Yacht Klubu Polski Gdynia, UKŻ Lamelka Kartuzy i Warszawskiego Klubu Sportowego Głuchych WARS. Weźmie w niej udział także załoga z Poznańskiego Klubu Żeglarskiego LOK im. kpt. Adama Białoszyńskiego w Poznaniu, który jest laureatem konkursu JACHtCĘ2020.

– Na jachcie 2020 żegluje się bardzo fajnie – mówi Dariusz Żeberski z Poznańskiego Klubu Morskiego LOK. – Do tej pory pływaliśmy tylko na jeziorze, a teraz chcemy spróbować czegoś nowego. Jesteśmy spragnieni rywalizacji, ale nie zależy nam na miejscu na pudle – chodzi o dobrą zabawę. To będzie na pewno ekscytujące doświadczenie!

Podczas Grand Prix Klasy 2020 planowane jest przeprowadzone siedmiu wyścigów. Pierwszy rozpocznie się w sobotę 29 sierpnia o godzinie 11. Zakończenie regat zaplanowano w niedzielę 30 sierpnia około godziny 15.

Organizatorem imprezy jest Polski Związek Żeglarski, a partnerami Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020 i firma Rooto System.

Jacht 2020 skonstruowany został przez doświadczonego konstruktora Eugeniusza Gintera, a produkowany jest przez firmę PRO-AIR z Gdyni. To wszechstronny i funkcjonalny jacht, na którym pływać może od dwóch do sześciu osób. Wykorzystywany może być do pływania rekreacyjnego, regatowego oraz edukacji żeglarskiej.

Projekt VGSD 2020 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.