Piotr Kula: W Gdyni bardzo kręci

19 żeglarzy stanęło w piątek 6 lipca na starcie rozgrywanego w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days Pucharu Prezydenta Miasta Gdyni w klasie Finn. Po trzech wyścigach liderem jest Piotr Kula. - Dzisiaj warunki były bardzo zmienne, a przez to trudne, ale Gdynia znana jest z tego, że wiatr tutaj niesamowicie kręci - przyznał reprezentant GKŻ Gdańsk.

Co prawda w pierwszym wyścigu najlepszy okazał się Łukasz Lesiński, jednak w kolejnych dwóch startach zawodnik YK Stal Gdynia był drugi. Triumfował w nich Kula, który po pierwszym dniu jest liderem regat. Na trzeciej pozycji plasuje się Krzysztof Stromski (YC Rewa). - Dzisiaj warunki były bardzo zmienne, a przez to trudne, ale Gdynia znana jest z tego, że wiatr tutaj niesamowicie kręci. Dlatego przez cały czas należy być czujnym, stale kombinować i główkować. Nie wolno zdrzemnąć się na łódce, bo chwila nieuwagi może kosztować utratę kilku miejsc - stwierdził.

31-letni żeglarz wygrał ostatnio regaty Nord CUP w Gdańsku i w Gdyni ma szansę odnieść kolejny triumf. Zmagania w klasie Finn kończą się w niedzielę, ale ewentualnego sukcesu Kula nie będzie mógł długo rozpamiętywać, bo już w poniedziałek wybiera się na zgrupowanie do duńskiej miejscowości Aarhus, gdzie w sierpniu odbędą się mistrzostwa świata. - Trójmiejskie zawody były jednym z elementów treningu do tego championatu, który jest jednocześnie pierwszą olimpijską kwalifikacją. Cieszę się, że mamy okazję rywalizować w oficjalnej imprezie, bo zawsze lepiej przygotowywać się w warunkach regatowych. Trzeba być skoncentrowanym, uważać na falstarty i stale trzymać nerwy na wodzy. Poza tym warunki w Danii zbliżone są do tych, w jakich ścigamy się w Gdyni, zatem pod każdym względem jest to dla nas świetna forma treningu - podkreślił.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.