Potężna flota Optimistów rywalizuje na Zatoce Gdańskiej

Potężna, licząca prawie 200 łódek flota Optimista rozpoczęła w piątek w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2016 rywalizację w Pucharze Trenerów YKP. Na Zatoce Gdańskiej ściga się 71 dziewcząt i 126 chłopców z 30 klubów.

Rozpiętość wieku w tej klasie jest dość spora. Najstarszy zawodnik liczy sobie 15, natomiast najmłodsi uczestnicy tych zawodów mają dopiero siedem 1at. Takich śmiałków jest czterech – to Filip Bil z YK Stal Gdynia oraz tercet reprezentantów GKŻ Gdańsk, Iwo Dudek, Karol Stachowski oraz Filip Różycki. I od razu trzeba zaznaczyć, że nie plasują się oni na ostatnich miejscach.

Po trzech wyścigach prowadzi 11-letni Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia), drugą pozycję zajmuje starszy o dwa lata Ludwik Grzelak (WTW Warszawa), a trzeci jest liczący 11 lat Piotr Flieger (MKŻ Arka Gdynia). Triumfatora Pucharu Trenerów YKP poznamy w niedzielę po rozegraniu ośmiu wyścigów.

- W sobotę rywalizacja w klasie Optimist toczyć się będzie według dotychczasowego schematu, czyli w trzech grupach. Tego dnia planujemy trzy wyścigi. Dopiero w niedzielę podzielimy młodych żeglarzy zgodnie z uzyskanymi wynikami. Nadal będą oni pływać w trzech flotach, ale w pierwszej znajdą się najlepsi zawodnicy, a w trzeciej ci, którzy plasują się na końcu stawki – wyjaśnił główny sędzia regat Sebastian Wójcikowski.