Prezes PZŻ Tomasz Chamera: W mistrzostwach zaprocentuje równa żegluga

W ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days we wtorek 3 lipca 212 żeglarzy rozpocznie w Gdyni walkę o medale mistrzostw świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial oraz juniorów w klasie Laser Standard. - W tej imprezie zaprocentuje równa żegluga. Liczymy oczywiście na udany występ naszych reprezentantów - stwierdził prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- Sama nazwa mówi jakiej rangi jest to impreza. Do tego trzeba uwzględnić imponującą, w porównaniu do poprzednich lat, liczbę uczestników. Liczymy oczywiście na udany występ naszych reprezentantów, bo w gronie faworytów znajdują się Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz. Z drugiej strony pretendentów do medali jest wielu i rywalizacja powinna być niezwykle wyrównana. Floty są liczne, dlatego trzeba pływać uważnie i wystrzegać się prostych błędów. Poza tym odrzucony zostanie tylko jeden najsłabszy wyścig, zatem procentować będzie równa żegluga, bez wpadek. Taka strategia może przynieść medal - dodał prezes PZŻ.

Triumfatorów mistrzostw poznamy w niedzielę po rozegraniu 12 wyścigów. Każdego dnia zaplanowano po dwa starty, nie ma wyścigu medalowego. W Gdyni rywalizować będzie 139 zawodników z 40 krajów, w tym 15 biało-czerwonych i w środę, po przeprowadzeniu sześciu wyścigów, nastąpi podział na walczącą o medale flotę złotą oraz flotę srebrną. Dziewczyny pływać będą w jednej grupie - zgłosiły się 73 zawodniczki z 30 państw, w tym sześć Polek.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.