Prezes Tomasz Chamera: Wierzę, że w klasie Nacra 17 nasze załogi pokażą jeszcze lwi pazur

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego jest bardzo zadowolony z postawy polskich reprezentantów po dwóch dniach mistrzostw Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które odbywają się w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. - Nasi skiffiści mieli kolejny udany dzień, bardzo dobrze radzą sobie także zawodniczki w klasie 49erFX. Mamy również nadzieję, że lwi pazur pokażą również polskie załogi rywalizujące w klasie Nacra 17 - powiedział Tomasz Chamera.

- To był kolejny udany dzień w wykonaniu naszych zawodników, zwłaszcza w klasie 49er. Obie załogi żeglują równo, szczególnie Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim, którzy nie zajęli miejsca poniżej piątego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że finałowa rywalizacja z udziałem najlepszych ekip będzie znacznie trudniejsza, ale trzymamy kciuki, żeby nasza załoga prezentowała taką formę do końca regat. Doskonały dzień zaliczyli także Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy w niedzielę mieli pewne problemy z „czytaniem” wiatru, ale i tak pierwszego dnia mistrzostw osiągnęli przyzwoite wyniki. Dzisiaj, za sprawą dwóch wygranych wyścigów oraz miejsca trzeciego i piątego pokazali, że też powinni liczyć się w walce o medale - zauważył prezes PZŻ.

Prezes PZŻ był także pod wrażeniem postawy naszych skiffistek. - W dość trudnych warunkach obie załogi, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda oraz siostry Madeleine i Nadia Zielińskie radzą sobie bardzo dobrze i zajmują wysokie lokaty. Widać, że nasze młode zawodniczki z trenerem Tomaszem Stańczykiem wykonują świetną robotę. Oby tak dalej, bo wyniki są zaskakujące, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Z drugiej strony wcale nie trzeba tych rezultatów uznać za niespodziankę, bo już w ostatnich regatach w Kilonii te załogi udowodniły, że stać je na dobre żeglowanie i wygrywanie wyścigów. Z kolei w klasie Nacra 17 widać jeszcze braki techniczne naszych reprezentantów, którzy od niedawna pływają na tych katamaranach. Przesiadka z Klasy A do konkurencji olimpijskiej i zadomowienie się w pierwszej „15” mistrzowskich regat wymaga jednak trochę czasu, ale wierzę, że w tych zawodach nasze załogi pokażą jeszcze lwi pazur - stwierdził Tomasz Chamera.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.