Przybytek i Kołodziński: Nie wygrywamy wyścigów, ale prowadzimy w ragatach

Po trzech dniach mistrzostw Europy w klasie 49er, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na czele znajduje się duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. - Nie wygraliśmy żadnego z 10 wyścigów, ale cały czas żeglujemy w czołówce i dlatego prowadzimy - powiedział Przybytek.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej postawy. Nie wygraliśmy żadnego z 10 wyścigów, ale cały czas żeglujemy w czołówce i dlatego prowadzimy. Mamy sporo drugich i trzech miejsc, a najgorszą lokatą jaką zajęliśmy była siódma w ostatnim starcie. Dzisiaj warunki były ciężkie, zdecydowanie najtrudniejsze z trzech dotychczasowych dni mistrzostw. Wiatr był mało przewidywalny, do tego doszła ciężka, martwa fala idąca z morza, ale też sobie w takich okolicznościach poradziliśmy - skomentował skiper polskiej załogi.

Po rozegraniu 10 wyścigów 92 załogi z 33 państw zostały podzielone na trzy floty i w walczącej o medale złotej znaleźli się także Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań), którzy plasują się na szóstej pozycji. Do końca regat zaplanowano dziewięć wyścigów, w tym ostatni medalowy podwójnie punktowany z udziałem 10 najwyżej sklasyfikowanych załóg. - Teraz ścigać się będziemy tylko z najlepszymi i w środę rywalizacja rozpocznie się praktycznie od nowa. Przed kolejnymi wyścigami jesteśmy dobrej myśli. Dość szybko pływamy, dobrze startujemy i odpowiednio czujemy wiatr. Wierzymy, że pozostałe trzy dni będą w naszym wykonaniu równe udane - dodał Kołodziński.

Polska załoga podkreśla, że w Gdyni rywalizują praktycznie wszystkie czołowe załogi, które w sierpniu wezmą udział w Aarhus w mistrzostwach świata. - Z liczących się teamów nie ma jedynie Nowozelandczyków oraz brązowych medalistów igrzysk z Rio de Janeiro Niemca Erika Heila i Thomasa Ploessela. Akwen w Gdyni zbliżony jest do tego, a jakim przyjdzie nam rywalizować w Danii, dlatego wszyscy są zadowoleni, że mogą tutaj wspólnie pościgać się i zweryfikować swoją formę - przyznał Przybytek.

Na drugiej pozycji plasują się Hiszpanie Diego Botin i Iago Marra, a na trzeciej prowadzący po dwóch dniach bracia Yago Lange i Klaus Lange z Argentyny. Medalistów tej imprezy poznamy w piątek.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.