Rozpoczynamy mistrzostwa Europy juniorów w klasie ILCA 6

Od piątku Zatoka Gdańska ponownie zaroi się od żagli. Tego dnia odbędą się pierwsze oficjalne wyścigi mistrzostw Europy juniorów w klasie ILCA 6, które odbywają się w ramach 24. edycji regat Gdynia Sailing Days!
Na ich starcie stanie blisko 400 młodych żeglarzy, na czele z aktualnymi mistrzami świata w tej kategorii wiekowej, Włochami Emmą Mattivi i Mattią Cesaną. Zawody potrwają do środy, w planie jest 12 wyścigów.
W poniedziałek w Gdyni zakończyły się dwie prestiżowe imprezy, czyli mistrzostwa Europy juniorów w klasach 470 i 420, a już w czwartek rozpoczęło się kolejne spektakularne żeglarskie wydarzenie – mistrzostwa Europy juniorów w olimpijskiej klasie kobiet ILCA 6. Gros zawodników przyjechało do Trójmiasta wprost z Dziwnowa, gdzie w niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej. Swoją klasę będą chcieli potwierdzić złoci medaliści Włosi Emma Mattivi (to także ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy juniorek z Salonik) i Mattia Cesana, ale chętnych do pokrzyżowania im szyków z pewnością nie zabraknie.
Konkurencja jest bowiem ogromna – w regatach bierze udział 119 dziewcząt z 29 państw oraz 269 chłopców z 38 krajów. Liczymy także na udany start biało-czerwonych – honoru gospodarzy broni 21 zawodniczek oraz 42 zawodników.
W czwartek odbył się wyścig próbny, miała również miejsce uroczystość rozpoczęcia mistrzostw połączona z przemarszem uczestników z Mariny Gdynia na Skwer Kościuszki i z powrotem.
 - Witam wszystkich bardzo serdecznie w pięknej Gdyni, która w naszym kraju powszechnie uważana jest za żeglarską stolicę Polski. Cieszę się niezmiernie, że widzę tyle młodych i radosnych twarzy z tak wielu krajów, nie tylko europejskich. Przyjechaliście tutaj przede wszystkim, aby rywalizować o medale mistrzostw Europy, ale przecież nie chodzi tylko o rywalizację. Wierzę, że będziecie tutaj po prostu dobrze się bawić, pielęgnować przyjaźnie, nawiązywać nowe relacje, a w wolnym czasie koniecznie poznajcie walory naszego miasta. Położenie mariny w jego samym centrum daje Wam możliwość odkrycia jego uroków, do czego Was zachęcam. Życzę wszystkim udanym startów i pięknych wspomnień - powitał młodych żeglarzy Bogusław Witkowski, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. majątkowych oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Pierwsze punktowane wyścigi rozegrane zostaną w piątek. W sumie zaplanowano ich 12, po dwa każdego dnia. Mistrzostwa zakończą się w środę.

Fot. Robert Hajduk