Rzutem na taśmę Wojciech Bortkiewicz wygrał Puchar Miasta Gdyni w klasie ILCA 4!

Wojciech Bortkiewicz (Chojnicki Klub Żeglarski) okazał się najlepszy w Pucharze Miasta Gdyni w klasie ILCA 4 zarówno wśród chłopców jak i w klasyfikacji generalnej. Ten triumf 14-letni żeglarz zapewnił sobie rzutem na taśmę wygrywając ostatni wyścig. Wśród dziewcząt pierwsza była Pola Sobolew (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia). Te regaty odbyły się w ramach 25. edycji Gdynia Sailing Days.
W Pucharze Miasta Gdyni rywalizowano od środy i przez trzy dni rozegrano osiem wyścigów. Na początku regat Wojciech Bortkiewicz nie znajdował się jednak w gronie kandydatów do zwycięstwa – w inauguracyjnym wyścigu został zdyskwalifikowany, a w drugim zajął odległe 13. miejsce.

- Pierwsze starty to w moim wykonaniu wręcz tragedia, wjechałem nawet w pin. Niewiele mi wychodziło – zrelacjonował Wojtek. W sporcie trzeba jednak walczyć do końca i taką też postawę zaprezentował późniejszy triumfator. Mieszkający we Wrocławiu, ale trenujący na co dzień na Jeziorze Charzykowy koło Chojnic zawodnik systematycznie piął się w hierarchii, a przed decydującymi trzema piątkowymi wyścigami plasował się na czwartej pozycji.
Ostatniego dnia regat dwa razy był trzeci, a w kończącym zmagania starcie pierwszy dopłynął na linię mety i rzutem na taśmę zapewnił sobie pierwszą lokatę w gdyńskiej imprezie.

- W zeszłym roku przesiadłem się z Optimista na ILCA 4 i jest to jeden z moich największych sukcesów. Dzisiaj słabiej wiało, co przy moich warunkach fizycznych jest korzystne. Rywale są ciężsi i trudniej im się żeglowało. Ważne były też umiejętności. Dobrze wychodziły mi starty, a później oddawały strony – dodał.

Bortkiewicz wyprzedził o dwa punkty swojego rówieśnika Mikołaja Głowę (Klub Żeglarski Horn Kraków), który wcześniej ścigał się w Pucharze Gdynia Sailing Days w klasie O’pen Skiff – wśród chłopców zajął trzecie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął prowadzący po siedmiu wyścigach Filip Bil. Szansy na końcowy sukces reprezentant YKP Gdynia pogrzebał w ostatnim starcie, w którym był dopiero 18.

Wśród dziewcząt wygrała Pola Sobolew (MKŻ Arka Gdynia), która wyprzedziła Zofię Annę Brzozowicz (YACHT KLUB POLSKI GDYNIA) oraz swoją klubową koleżankę Lenę Marię Adamską.

W sobotę rozpocznie się Puchar Gdynia Sailing Days w klasie Micro, do rywalizacji przystąpi także 18 teamów, których czeka trzecia runda Ekstraklasy Polska Liga Żeglarska.

Poza tym zaplanowano ostatnie wyścigi regat KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist, po trzech zakończy również działalność multisportowa strefa KINDER Joy of moving na plaży miejskiej. W sobotę czynna będzie w godz. 11 – 18.