Sebastian Kalafarski: płynę z Gdyni na Balaton po medal

Dla Sebastiana Kalafarskiego rozgrywane w Gdyni w ramach 18. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostwa Polski w sprincie w klasie Finn są jednym z etapów przygotowań do mistrzostw świata juniorów. - W sierpniu na Balatonie chcę zdobyć medal – zapewnił reprezentant UKŻ Wiking Toruń.
Kalafarski miał już okazję świętować mistrzostwo Polski w sprincie. - Było to dwa lata temu, ale pływałem wówczas w Gdyni na Laserze Standardzie. Rok temu przesiadłem się na Finna, ale w tych mistrzostwach poszło mi przeciętnie, bo swój udział w nich zakończyłem na półfinale. Mam nadzieję, że teraz będzie zdecydowanie lepiej – stwierdził zawodnik toruńskiego klubu.  
21-letni żeglarz prezentuje na razie najrówniejszą formę i po dwóch dniach eliminacji okazał się najlepszy w swojej grupie eliminacyjnej – wygrał trzy wyścigi, osiem razy był drugi i tylko raz dopłynął na metę na trzeciej pozycji. Drugiej miejsce zajął Szymon Winiarski (WKŻ Wolsztyn), natomiast w drugiej grupie dwie pierwsze lokaty wywalczyli Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking). - Drugiego dnia mistrzostw ścigaliśmy się w zdecydowanie lepszych warunkach. Wiało w miarę równo, natomiast w piątek niesamowicie kręciło i trudno się było połapać – przyznał.
Kalafarski nie ukrywa, że te regaty są jednym z etapów przygotowań do mistrzostw świata juniorów, które 15 sierpnia rozpoczną się na Węgrzech. - Właśnie zakończyliśmy zgrupowanie w Rewie i start w Gdyni traktuję treningowo. Po mistrzostwach mamy cztery dni przerwy, a następnie udajemy się na kolejne zgrupowanie do Aarhus. Seniorzy wezmą później udział w tym mieście w regatach Test Event, ale ja z Danii jadę na mistrzostwa świata juniorów. W zeszłym roku na tej imprezie, notabene w Aarhus, uplasowałem się na około 20. miejscu, jednak teraz wybieram się na Węgry z jasnym przesłaniem. Na Balatonie zamierzam zdobyć medal – podkreślił.
W niedzielę w półfinale mistrzostw Polski rozegrane zostaną po dwa wyścigi i w tej fazie reprezentant UKŻ Wiking Toruń zmierzy się z Winiarskim oraz Łukaszem Lesińskim (YK Stal Gdynia) i Bartoszem Ptakiem (WKŻ Wolsztyn), natomiast w drugiej grupie rywalizować będą Kula, Lahn, Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice) i Andrzej Romanowski (YC Rewa). Do finału awansuje po dwóch najlepszych zawodników, a nowy champion wyłoniony zostanie w jednym wyścigu.