Siódme z rzędu złoto Klepackiej, Tarnowski zdetronizował Furmańskiego

Zofia Klepacka po raz siódmy z rzędu została mistrzynią Polski w windsurfingowej klasie RS:X. Razem z reprezentantką Legii Warszawa na najwyższym stopniu podium stanął w Gdyni Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który zdetronizował Radosława Furmańskiego – żeglarz DKŻ Dobrzyń nad Wisłą triumfował w trzech poprzednich championatach. Deskarze rywalizowali także w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days.
Klepacka wygrała pięć pierwszych wyścigów, a w sumie okazała się najlepsza w siedmiu startach. W dwóch pozostałych musiała uznać wyższość tylko Mai Dziarnowskiej (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która zajęła w klasyfikacji generalnej trzecią pozycję. Reprezentantki Polski, które w dniach 15-22 sierpnia rywalizować będą na olimpijskim akwenie Enoshima w Olympic Test Event, przedzieliła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia).
Właśnie Białecka, jako ostatnio poza Klepacką, sięgnęła po mistrzostwo Polski – było to w 2012 roku w Gdańsku. Siedem lat temu etatowa złota medalistka nie przystąpiła jednak do rywalizacji z powodu choroby.
Do Japonii polecą także Paweł Tarnowski oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i właśnie w takiej kolejności stanęli oni w Gdyni na podium. Wśród mężczyzn rywalizacja była niezwykle zacięta, bowiem obaj deskarze zgromadzili w dziewięciu wyścigach taką samą liczbę punktów. Przed ostatnim startem prowadził Myszka, ale ten wyścig zakończył się sukcesem Tarnowskiego, który przypieczętował swój triumf w zawodach. Gdańszczanin wygrał co prawda cztery wyścigi przy trzech zwycięstwach rywala, ale sopocianin miał niżej punktowaną odrzutkę i to przesądziło o jego triumfie.


Na najniższym stopniu podium stanął broniący tytułu Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą), który okazał się najlepszy w trzech poprzednich mistrzostwach, a czwarty był utytułowany Grek, dwukrotny olimpijczyk Byron Kokkalanis. Z kolei Tarnowski i Myszka wygrywali wcześniej na przemian – złoty medalista w 2012 i 2014 roku, a wicemistrz w latach 2013 i 2015.

Wśród młodzieżowców zwyciężyli Lidia Sulikowska i Przemysław Szybkowski (SKŻ Ergo Hestia), natomiast w gronie juniorów pierwsze lokaty zajęli Karina Filip i Dominik Lewiński (oboje GKŻ Gdańsk).


Projekt VGSD 2019 otrzymał dofinansowanie od Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.