Staniul i Sztorch dominują w mistrzostwach świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch są coraz bliżej wywalczenia złotego medalu rozgrywanych w ramach regat Gdynia Sailing Days mistrzostw świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Do zakończenia imprezy pozostały trzy wyścigi, a przewaga Polaków nad drugimi w klasyfikacji generalnej Urugwajczykami Hernanem Umpierre i Fernando Dizem wynosi 12 punktów. Spore szanse na podium mają także Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), którzy utrzymali czwarte miejsce.
Staniul ze Sztorchem wygrali połowę z 12 wyścigów. W sobotę przypadła im pierwsza, druga oraz ósma lokata, która była ich najgorszym osiągnięciem podczas tych regat. To miejsce poszło jednak do odrzutki.

- Od dzisiaj ścigamy się we flocie złotej, w której pływa 25 najlepszych załóg, czyli sama elita, zatem poziom rywalizacji znacząco się podniósł. Wiele plasujących się w czołówce załóg miało spore problemy i w drugim starcie dotarło na metę pod koniec stawki – przyznał trener Dominik Buksak.

W niedzielę zaplanowano trzy ostatnie wyścigi. Liderzy mają przed nimi 12 punktów przewagi nad Umpierre i Dizem oraz 21 nad Austriakami Keanu Prettnerem i Jakobem Flachbergerem.

- Nie patrzymy na tę klasyfikację. Dalej robimy to, co w poprzednich 12 startach, czyli swoje. Każdy wyścig traktujemy jako osobną historię i do każdego podchodzimy maksymalnie skoncentrowani. Za nami cztery dni regat podczas których realizowaliśmy ten plan i jeśli nic się nie zmieni w tym nastawieniu, powinno być dobrze – dodał Buksak.

Realne szanse na brązowy medal mają debiutujący w mistrzostwach Butowski i Machowski, którzy tracą do Austriaków sześć punktów. Dziewiątą lokatę zajmują Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). W tej klasie ścigają się 43 załogi z 18 państw.

W klasie 49erFX rywalizują 54 duety z 15 krajów. W tym gronie są cztery polskie ekipy, ale tylko Gabriela Czapska i Hanna Rajchert zdołały zakwalifikować się do floty złotej. Po 12. wyścigach reprezentantki Spójni Warszawa są 16. Na prowadzeniu nadal się znajdują Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, które zdecydowanie wyprzedzają Richarda Schultheisa i Maxa Koernera z Malty oraz Holendrów Willemijna Offermana i Elise Ruyter.

Włosi są także liderami w katamaranach Nacra 17. Stawkę 14 załóg z dziewięciu państw otwierają Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, a czołową trójkę uzupełniają Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin oraz Titouan Petard i Lau Berthommieu. W tej klasie Polacy nie startują.


Dzisiaj do rywalizacji w Gdynia Sailing Days przystąpili również żeglarze w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ten weekend obdywają się regaty 1 ligi.