Staniul i Sztorch nadal liderami, znaczący awans Czapskiej i Rajchert w MŚ 49er, 49erFX i Nacra 17

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch nie zwalniają tempa. Drugiego dnia rozgrywanych w ramach regat Gdynia Sailing Days mistrzostw świata juniorów żeglarze AZS AWFiS Gdańsk wygrali dwa z trzech wyścigów i umocnili się na prowadzeniu w klasie 49er. Znacząco swoje notowania w klasie 49erFX poprawiła najlepsza polska załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa), która awansowała z 21. na 10. lokatę.
W czwartek Staniul i Sztorch zaczęli jednak rywalizację do trzeciego miejsca.

- Paradoksalnie, ale z tego wyścigu jestem najbardziej zadowolony, ponieważ chłapaki wygrzebali się z dalszych pozycji i drugą część trasy popłynęli znakomicie. Najważniejsze, że zachowali koncentrację w dwóch kolejnych startach, w których okazali się już najlepsi. Zgodnie z naszą zasadą, że każdy wyścig jest osobną historią, zapominamy o tym, co było i jutro ponownie zaczynamy ściganie od zera - powiedział trener liderującej ekipy Dominik Buksak.

Biało-czerwoni wyprzedzają Hiszpanów Andresa Barrio i Antonio Martineza, którzy przesunęli się z trzeciej pozycji oraz Austriaków Keanu Prettnera i Jakoba Flachbergera. Na piąte miejsce spadli dotychczasowi wiceliderzy Niemcy Paul Pietzcker i Linus von Oppen.

Bardzo dobrze spisują się także Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), którzy drugiego dnia regat wygrali w swojej grupie drugi wyścig, dopłynęli też na metę na piątej i siódmej pozycji, co w sumie dało im awans o jedną lokatą - z siódmej na szóstą. W stawce 43 załóg z 18 państw 17. miejsce zajmują Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), a 38. Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań).

W klasie 49erFX od kolegów nie chciały być gorsze Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Zawodniczki ze stolicy były po pierwszym dniu mistrzostw 21., jednak w czwartek rozpoczęły ściganie od mocnego akcentu, czyli od wygrania wyścigu w swojej flocie. Później zameldowały się na mecie na ósmym i 10. miejscu, dzięki czemu wśród 54 załóg z 15 krajów plasują się na 10. pozycji. W tym gronie są także duety męskie i mieszane, ale w mistrzostwach świata uwzględnione będą tylko kobiece ekipy - w tej najważniejszej klasyfikacji Polki plasują się na 6 miejscu.

- Warunki wyjątkowo nam dzisiaj pasowały, bo wiatr wiał z siłą około 10 węzłów z lekkimi zmianami. Pływałyśmy szybko i co najważniejsze, w dobrą stronę. Inauguracyjny wyścig udało nam się wygrać, w dwóch kolejnych zameldowałyśmy się w czołowej "10", zatem w porównaniu do pierwszego dnia zawodów jest spory progres. Nie popełniałyśmy już tak głupich błędów jak w środę, musimy natomiast poprawić starty - zrelacjonowały warszawianki.

Prowadzenie utrzymały Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, które wyprzedzają Holendrów Willemijna Offermana i Elise Ruyter oraz Richarda Schultheisa i Maxa Koernera z Malty.

Marcel Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia) sklasyfikowani są na 37., Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn) na 45., a Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Marcel Montrymowicz (OKŻ Olsztyn) na 48. miejscu.

Wśród 14 załóg z dziewięciu państw w katamaranach Nacra 17 nie ma biało-czerwonych. Po sześciu wyścigach na pierwszym miejscu nadal znajdują się Włosi Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, a kolejne lokaty zajmują Niemcy Jesse Lindstadt i Jill Paland oraz Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę, w każdej klasie zaplanowano po 15 wyścigów.

Wyniki:

https://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erresults

https://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erfxresults

https://nacra17.org/events/2021-junior-world-championship/#results