Tomasz Chamera: Miejsce w złotej flocie wzięlibyśmy w ciemno

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego cały czas komplementuje nasze kobiece załogi rywalizujące w mistrzostwach Europy w klasie 49erFX. - Oba nasze duety walczą w złotej flocie o medale, a takie rozstrzygniecie wzięlibyśmy przed rozpoczęciem regat w ciemno - przyznał Tomasz Chamera.

- W środę głównym reżyserem widowiska była pogoda, bo ze względu na brak wiatru dość długo czekaliśmy na rozpoczęcie rywalizacji. Wczesnym popołudniem na wodę zeszli zawodnicy w klasie Nacra 17 oraz panie w klasie 49erFX. Po trzech dzisiejszych wyścigach nasza najlepsza załoga Ola Melzacka i Kinga Łoboda plasują się na miejscu ósmym, co dla tych dziewcząt jest wciąż doskonałym wynikiem. W środę miały jeden świetny wyścig, w którym były drugie i dwa kolejne zakończone w połowie drugiej „10”. Apetyty może i rosną w miarę jedzenia, ale to naprawdę jest bardzo dobra lokata. Przyzwoicie żegluje także nasza druga załoga, czyli siostry Zielińskie. Przed rozpoczęciem regat kwalifikacje polskich reprezentantek do złotej floty wzięlibyśmy w ciemno - podkreślił Chamera.

W środę smakiem obeszli się natomiast żeglarze rywalizujący w klasie 49er, którzy nie rozegrali żadnego wyścigu. W skiffach prowadzą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a szóstą lokatę w stawce 92 załóg z 33 państw zajmują Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań). - W ciągu dnia pogoda całkowicie pokrzyżowała nam szyki, nadeszły deszcze oraz burze i kolejne wyścigi trzeba było przenieść na następny dzień. W ogóle nie ścigały się męskie skiffy, dlatego w czwartek jako pierwsi wystartują żeglarze w klasie 49er - dodał.

W czwartek na wody Zatoki Gdańskiej wypłynie również największa flotylla podczas 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. - W środę odbył się próbny wyścig w klasie 4.7, który jest głównie testem dla komisji sędziowskiej. Ten sprawdzian wypadł pozytywnie i jutro w samo południe blisko 450 zawodników rozpocznie walkę o tytuł mistrza świata juniorów. Jak widać Volvo Gdynia Sailing Days idzie pełną parą. Ścigamy się dalej - zakończył prezes związku.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.