Tomasz Chamera: To były największe regaty w historii

Wtorek 17 lipca, czyli ostatni dzień 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days jest jednocześnie pierwszym dniem przygotowań do kolejnej i to jubileuszowej imprezy. - To były największe regaty w historii, ale teraz przed nami kolejne wyzwanie, któremu zamierzamy sprostać z naszymi sprawdzonymi partnerami, czyli miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu oraz Volvo Car Poland. Do tego dochodzi życzliwość oraz wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- 19. edycja tych regat, a siódma przeprowadzona pod patronatem Volvo, była największą w historii. Przez 23 dni w 19 konkurencjach rywalizowało ponad 2000 żeglarzy. Gdyńska marina, a także plaża pękały w szwach, a na Zatoce Gdańskiej roiło się od kolorowych i białych żagli. Ta liczba uczestników, a trzeba uwzględnić nie tylko zawodników, ale także trenerów i osoby towarzysząca, była dla nas ogromnym wyzwaniem. Chodzi jednak o to, aby z jak największym rozmachem pokazywać potencjał żeglarstwa i Volvo Gdynia Sailing Days znakomicie tę rolę spełnia. Podczas tych regat mieliśmy absolutnie pełne spektrum żeglarstwa sportowego. Rywalizacja odbywała się w kateboardingu, małych Optimistach, super szybkich skiffach, katamaranach, konkurencjach kilowo-mieczowych oraz jachtach balastowych - dodał.

Prezes PZŻ podkreślił także sukcesy polskich reprezentantów. - Najważniejsze, pod względem rangi i kategorii wiekowej, były oczywiście przeprowadzone w formule otwartej mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Mamy czym się pochwalić, bo załoga Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wywalczyła srebrny medal i tym samym powtórzyła sukces Pawłów Kacprowskiego i Kuźmickiego sprzed 20 lat z Helsinek. Bardzo dobrze spisał się także duet Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, który trochę pechowo zajął czwartą lokatę. Słowa pochwały należą się również kobiecej załodze Aleksandra Melzacka - Kinga Łoboda, które w klasie 49erFX wywalczyły drugą lokatę wśród juniorek i ósmą w klasyfikacji ogólnej. Dobry występ zanotowali ponadto w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 nasi specjaliści w klasie Laser. W Radialu Magdalena Kwaśna była ósma, a w Standardzie Jakub Rodziewicz uplasował się na szóstej pozycji - przypomniał.

Za rok odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja tej imprezy. W jej ramach zostaną rozegrane mistrzostwa świata juniorów World Sailing oraz mistrzostwa świata w klasie 29er, w których powinno wystartować blisko 200 łódek. - Chcemy utrzymać dotychczasowy poziom, a także sprawić, żeby kolejne regaty gromadziły podobną, a nawet większą liczbę uczestników niż w tym roku - zadeklarował.

Prezes Chamera zauważył, że organizacyjny i promocyjny sukces tej imprezy jest efektem porozumienia kilku sprawdzonych partnerów. - Od lat nasza współpraca z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu oraz Volvo Car Poland układa się bez zarzutu. Do tego dochodzi życzliwość oraz wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Źródła sukcesu, jakim jest bez wątpienia coraz większa ranga, marka i rozpoznawalność regat Volvo Gdynia Sailing Days na świecie, należy właśnie upatrywać w kooperacji wzajemnie ufających sobie podmiotów. A o efekcie naszych wspólnych działań mieli okazję przekonać się także prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen i prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF Josep M. Pla, których gościliśmy w Gdyni. Obecność takich osób również świadczy o randze wydarzenia - przyznał.

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days miały także cichych bohaterów. - Chciałbym bardzo podziękować wszystkich osobom zaangażowanym w przeprowadzenie tej imprezy i na co dzień ciężko przy niej pracującym. Świetną robotę wykonał zwłaszcza zespół dobrany i zarządzany przez Kajetana Dzika. Cieszy fakt, że nie brakuje młodych ludzi, którzy potrafią zorganizować tego typu wydarzenia i dzięki nim spokojnie możemy przymierzać się do kolejnych edycji - zaznaczył Tomasz Chamera.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.